چاوز خواهان ملی شدن صنعت طلای ونزوئلا شد

چاوز حق نشر عکس ap
Image caption رئیس جمهوری ونزوئلا در حال شیمی درمانی به خاطر سرطان است

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، گفته است که به زودی صنعت طلا را در کشورش ملی کند. وی گفته است در روزهای آینده فرمانی را صادر می کند که به موجب آن استخراج طلا ملی خواهد شد.

ونزوئلا دارای یکی از بزرگ ترین معادن طلای آمریکای جنوبی است اما تولید کننده چندان مهمی در قاره آمریکا به شمار نمی آید.

آقای چاوز پیشتر صنایع دیگری نظیر فولاد، نفت و بانکداری را ملی کرده بود.

او روز چهارشنبه در یک گفتگوی تلفنی با تلویزیون دولتی ونزوئلا گفت از این طلاها برای افزایش ذخایر بین المللی کشورش استفاده خواهد کرد.

او گفت: "من گزارشی دارم که نشان می دهد که ما در جنوب اورینوکو یکی از بزرگ ترین ذخایر طلای جهان را داریم. به زودی قانونی را برای کنترل این معادن طلا تایید می کنم، چون این مناطق توسط هرج و مرج گراها، مافیا و مجرمین اداره می شود."

هوگو چاوز افزود: "طلا، سنگ های قیمتی، الماس و آهن در معادن منطقه گویان است. من قانونی را در دست دارم که به دولت اجازه استخراج طلا و سایر فعالیت های مرتبط را می دهد. ما قصد داریم طلا را ملی کنیم و به ذخایر بین المللی تبدیل کنیم زیرا ارزش طلا همچنان رو به افزایش است."

بانک مرکزی ونزوئلا می گوید حدود ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ذخایر طلای این کشور را به عنوان سپرده نگاه داشته است.

آقای چاوز می خواهد که می خواهد ۱۱ میلیارد دلار ذخایر طلای کشورش را که در حال حاضر در بانک های آمریکا و اروپا سپرده شده، به بانک مرکزی ونزوئلا باز گرداند.

روشن نیست که فرمان مورد نظر آقای چاوز چه تفاوتی با قانون ۱۹۶۵ دارد که معادن طلای ونزوئلا را ملی کرد.

در سال ۱۹۷۷ دولت ونزوئلا حق استخراج طلا را نیز به دولت منحصر کرد.