اعتراض به سفر پاپ به اسپانیا؛ اوضاع مالی خرابتر می‌شود

پاپ در مادرید حق نشر عکس Reuters
Image caption پاپ بندیکت شانزدهم در مادرید مورد استقبال شمار زیادی از معتقدان به مسیحیت قرار گرفت

پنجشنبه شب، پلیس اسپانیا برای دومین شب متوالی با معترضانی درگیر شد که سفر پاپ بندیکت شانزدهم را هزینه‌ساز می‌دانند و می‌گویند که این سفر، مشکلات اقتصادی کشور را بیشتر می‌کند.

پاپ بندیکت شانزدهم برای شرکت در مراسم "روز جهانی جوانان" به اسپانیا رفته است. "روز جهانی جوانان" رسمی در میان کاتولیک‌هاست که از بیست و پنج سال پیش به این سو، هر سال به میزبانی یکی از کشورهایی برگزار می‌شود که جمعیت کاتولیک‌هایشان زیاد است.

امسال هم حدود یک میلیون زائر از کشورهای مختلف به اسپانیا رفتند تا در این مراسم شرکت کنند که چهار روز است و مراسم اصلی قرار است در روز یکشنبه ۲۱ اوت برگزار شود. در مقابل هم تعدادی از جوانان اسپانیایی دست به تظاهرات زدند.

معترضان می‌گویند که اسپانیا در وضع بد اقتصادی قرار دارد و نباید با میزبانی این مراسم بر مشکلات خود بیافزاید.

برگزار کنندگان می‌گویند که این مراسم یکصد میلیون یورو (۱۴۴ میلیون دلار) به اقتصاد اسپانیا کمک می‌کند. معترضان در مقابل می‌گویند که همین قدر هم خرج این مراسم شده است. دولت هم از اعلام میزان هزینه‌ای که برای سفر پاپ کرده سر باز می‌زند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان می‌گویند که سفر پاپ بر اقتصاد اسپانیا اثر منفی می‌گذارد

نرخ بی‌کاری اسپانیا ۲۱ درصد است. بیشترین در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا. دولت سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای اقتصاد کشورش در نظر گرفته و از بسیاری از هزینه‌ها زده است.

معترضان به سفر پاپ شعار می‌دادند: "از مالیات من برای سفر پاپ بر ندارید."

پاپ بندیکت شانزدهم در بدو ورودش به فرودگاه مادرید از اقتصاد سخن گفت. پاپ گفت که اقتصاد را نباید به خودش واگذار کرد و اینکه "انسان باید محور اقتصاد باشد"

حق نشر عکس NA
Image caption جوانان کاتولیک در خیابانی در مادرید مشغول دعا خواندن هستند

پلیس دیشب برای مقابله با کسانی که مخالف سفر پاپ بودند و در یکی از میدان‌های مرکزی شهر مادرید جمع شده بودند از باتون استفاده کرد. خبرگزاری فرانسه تعداد این افراد را ۱۵۰ نفر تخمین زده از یکی از آنها نقل کرده که پلیس پنج یا شش ضربه باتون به او نواخته است. آرنج این جوان خونین بود.

به غیر از پلیس، عده‌ای از جوانان مذهبی هم با معترضان گلاویز شده بودند. از جمله یک دانشجوی شیمی از کشور مکزیک که او را به اتهام اینکه قصد داشته معترضان را با ترکیب‌های شیمیایی مورد حمله قرار دهد. این جوان مکزیکی برای مدتی در بازداشت بود. یک مقام دولتی اما می‌گوید که این جوان هیچ مواد شیمیایی همراه نداشته و به نظر می‌رسد که لو دادن او به پلیس "شوخی بی‌مزه‌ای" بوده است.

پاپ بندیکت شانزدهم در سخنرانی امروز خود از اینکه "جهان درباره خدا به فراموشی رسیده است" ابراز تاسف کرد.

مطالب مرتبط