ایهود باراک از مرگ نیروهای مصری در مرز غزه ابراز تاسف کرد

حق نشر عکس AP
Image caption صدها مصری در بیرون سفارتخانه اسرائیل در قاهره دست به اعتراض زدند

پس از آن که مصر اعلام کرد در واکنش به کشته شدن پنج پلیس این کشور در مرز با اسرائیل، سفیرش را از تل آویو فرا می خواند، وزیر دفاع اسرائیل از این حادثه ابراز تاسف کرده است.

ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل بدون تائید این خبر که نیروهای اسرائیلی، پنج پلیس مصری را کشته اند گفت که فرمان داده تا در این زمینه تحقیق مشترکی با ارتش مصر انجام شود.

آقای باراک گفته است که نیروهای اسرائیلی در تعقیب پیکارجویانی بودند که به غیرنظامیان اسرائیلی حمله کرده بودند.

پیشتر تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که این کشور تا زمانی که اسرائیل درباره علت تیراندازی به نیروهای مصری توضیحی ندهد، سفیرش را از اسرائیل فرا می خواند.

به نقل از دولت مصر گفته شده که این کشور قانونا اسرائیل را مسئول این کشتار می داند و در همین رابطه سفیر اسرائیل را احضار کرده است.

براساس گزارش ها، این درگیری روز پنج شنبه (۱۸ اوت) و زمانی که مردان مسلحی به اتوبوسی متعلق به اسرائیل حمله کردند، اتفاق افتاد.

در جریان این درگیری هشت نفر در نزدیکی منطقه ایلات در کنار دریای سرخ کشته شدند.

مقامات مصری می گویند نیروهای اسرائیلی در تعقیب پیکارجویان تا مناطق مرزی پیش رفتند و در درگیری های صورت گرفته در آنجا شماری از غیرنظامیان از جمله این هشت نیروی پلیس مصری کشته شدند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، در پی این درگیری تنش بین اسرائیل و مصر شدت گرفته است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید درپی سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، قرارداد ۳۰ ساله صلحی که بین مصر و اسرائیل به امضا رسیده بود، مورد اعتراض قرار گرفت.

گفته می شود در پی کشته شدن این پنج نیروی پلیس، صدها مصری در بیرون سفارتخانه اسرائیل در قاهره تجمع کرده و با به آتش کشیدن پرچم این کشور خواستار اخراج سفیر اسرائیل در مصر شدند.

مطالب مرتبط