شورشیان مخالف قذافی وارد طرابلس شدند

لیبی حق نشر عکس AFP

بر اساس گزارش های رسیده از لیبی، در طرابلس پایتخت این کشور، درگیریهای مسلحانه بین مخالفان دولت و نیروهای وفادار به معمر قذافی در جریان است.

در تازه ترین خبر، صدها نفر از شورشیان موفق شده اند خود را به حومه غربی شهر طرابلس برسانند.

این دسته از مخالفان حکومت معمر قذافی، در گروهی متشکل از صد خودرو در حال پیشروی به داخل پایتخت هستند.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه می گوید عده ای از کسانیکه شاهد این صحنه بوده اند به نشانه شادمانی گلوله هوایی شلیک کرده اند.

در همین حال یکی از خبرنگاران بی بی سی که اکنون در طرابلس به سر می برد، از شنیده شدن صدای شلیک گلوله در مناطق شرقی، غربی و جنوبی مرکز این شهر خبر داده است.

در گزارشی دیگر اعلام شده است که شورشیان با تصرف یک پایگاه نظامی در ۲۷ کیلومتری غرب پایتخت، مقادیری سلاح و مهمات جنگی را در اختیار گرفته اند.

شورشیان در مناطقی در حومه شرقی طرابلس، ایست های بازرسی بر پا کرده اند.

مخالفان حکومت معمر قذافی، رهبر لیبی امروز پیشروی به سمت پایتخت را از چندین جهت مختلف آغاز کردند و تصرف طرابلس را به عنوان اولویت اصلی خود اعلام کردند.

'شمارش معکوس برای حکومت قذافی'

در واکنش به پیشروی نیروهای مخالف به سمت پایتخت، معمر قذافی در یک فایل صوتی که ساعاتی پیش از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، از عزم خود برای ماندن در طرابلس خبر داد و بار دیگر تکرار کرد که خود را پیروز این نبرد می داند.

نیروهای وفادار به رهبر لیبی می گویند دهها هزار نفر از حامیان او آماده اند تا برای دفاع از قذافی وارد میدان شوند.

پیشروی نیروهای مخالف قذافی به سمت پایتخت، با حمایت جنگنده های ناتو صورت گرفته که با هدف دفاع از غیرنظامیان از سوی سازمان ملل برای این عملیات دستور گرفته اند.

منتقدان عملیات ناتو در لیبی، این نیروها را به حمایت از شورشیان در پیشروی علیه مواضع قذافی متهم کرده اند. اما ناتو همواره چنین ادعاهایی را رد کرده است.

پیش از این موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی خواهان آتش بس فوری شده و از جامعه جهانی خواسته تا حذف سرهنگ قذافی از قدرت را، در اولویت طرح صلح قرار ندهند.

او گفت اگر شورشیان به طرابلس برسند، هیچ برنامه سیاسی ندارند. او گفت شورشیان خواهان دموکراسی و حقوق بشر نیستند و تنها در پی خونریزی و انتقام‌گیری هستند.

واکنش های بین المللی در ارتباط با پیشروی امروز شورشیان مخالف قذافی به داخل طرابلس ادامه دارد.

مقامات کاخ سفید از نزدیک بودن سقوط معمر قذافی سخن گفته اند، و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه گفته است که لیبی به لحظه ای سرنوشت ساز نزدیک شده است.

آقای سارکوزی به شورشیان اطمینان داد که از حمایت کامل فرانسه برخوردارند.

مطالب مرتبط