اتحادیه عرب حملات هوایی اسرائیل به نوارغزه را محکوم کرد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اتحادیه عرب با برگزاری نشستی اضطراری حملات هوایی اسرائیل به نوارغزه را محکوم کرده و سازمان ملل متحد خواسته است تا به این درگیری ها پایان دهد.

به دنبال یک رشته حمله هوایی اسرائیل به غزه که مرگ چندین نفر را به دنبال داشت، مقامات فلسطینی خواهان برگزاری این نشست شدند.

اسرائیل اعلام کرده است که بمباران غزه در تلافی حمله‌های پیکارجویانی است که روز پنجشنبه باعث مرگ ۸ نفر در اسرائیل شدند.

در عین حال، تجمع صدها مصری در مقابل سفارت اسرائیل در قاهره برای دومین روز ادامه داشته است. این تجمع‌کنندگان به مرگ ۵ مأمور پلیس مصر در جریان درگیری‌های روز پنجشنبه گذشته در مرز دو کشور معترض هستند.

در این تجمع در مقابل سفارت اسرائیل در قاهره، یکی از معترضان از دیوار ساختمان سفارت اسرائیل بالا رفت، پرچم اسرائیل را پایین کشید و پرچم مصر را به جای آن گذاشت.

مقامات رسمی اسرائیل هم نسبت به حادثه پنجشنبه گذشته که منجر به مرگ نیروهای پلیس مصر شد، ابراز تأسف کرده‌اند.

این حادثه در مرز اسرائیل و مصر، زمانی رخ داد که نیروهای نظامی اسرائیل به تعقیب شبه‌نظامیانی پرداختند که ظن آن می‌رفت به سمت اسرائیل راکت پرتاب کرده‌اند.

در واکنش به حمله‌های پیکارجویان، اسرائیل به یک رشته حمله هوایی هم دست زد که مرگ دست کم ۱۵ نفر را در نوار غزه به دنبال داشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات فلسطینی خواهان برگزاری نشست کشورهای عضو اتحادیه عرب شدند

از روز پنجشنبه، پیکارجویان فلسطینی بیش از ۲۰ راکت به سمت اسرائیل پرتاب کرده‌اند.

در آخرین مورد از این حمله‌ها، بر اثر پرتاب راکت در روز شنبه، ۲۰ اوت، در شهر بئرالسبع اسرائیل یک نفر کشته و دست کم ۴ نفر کشته شدند.

منابع خبری اسرائیل همچنین اعلام کرده‌اند که بر اثر پرتاب راکت از سمت نوار غزه، در شهر اوفاغیم دو کودک جراحت‌های اندکی برداشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیکارجویان حماس تایید کرده‌اند که در تلافی حمله‌های هوایی اسرائیل به سمت شهر اوفاغیم راکت پرتاب کرده‌اند.

"کافی نیست"

در عین حال، بیش از هزار نفر از معترضان مصری در محوطه اطراف سفارت اسرائیل در قاهره تجمع کرده‌اند.

آنها خواهان اخراج فوری سفیر اسرائیل از مصر هستند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای پلیس در مقابل سفارت اسرائیل صف‌آرایی کرده‌اند، ولی زمانی که یکی از معترضان، پرچم اسرائیل را پایین کشید، مداخله‌ای نکردند.

روز شنبه،۲۰ اوت، ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفت که از مرگ نیروهای پلیس در صحرای سینا متأسف است.

آقای باراک بدون آن که تایید کند که نیروهای پلیس مصر به دست نیروهای اسرائیلی کشته شده‌اند، گفت که دستور داده است تا تحقیقات مشترکی با ارتش مصر درباره این حادثه انجام شود.

حق نشر عکس AP
Image caption تجمع‌کنندگان در مقابل سفارت اسرائیل در قاهره، به مرگ پنج مامور پلیس مصر در مرز دو کشور معترض هستند

با این حال، دولت مصر اعلام کرده که واکنش اسرائیل تاکنون، کافی و راضی‌کننده نبوده است.

خشونت‌های روز پنجشنبه زمانی شروع شد که مردانی مسلح در نزدیکی مجتمع تفریحی ساحلی ایلات در سواحل دریای سرخ، به اتوبوس‌های غیرنظامی اسرائیلی حمله کردند. در این حمله‌ها ۸ نفر کشته شدند.

مقامات رسمی مصر می‌گویند که نیروهای نظامی اسرائیل پیکارجویان مظنون را در طول مرز دو کشور تعقیب کرده‌اند و چند نفر از جمله نیروهای پلیس مصر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس، تنش در روابط اسرائیل و مصر به شدت افزایش یافته است.

به گفته خبرنگار ما، بعد از برکناری حسنی مبارک، رئیس جمهور چندین ده ساله مصر در اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی، پیمان صلح دو کشور که سابقه‌ای ۳۰ ساله دارد، به بوته آزمایش گذاشته شده است.

در دوره حکومت حسنی مبارک، روابط دو کشور رو به ثبات گذاشته بود.

مطالب مرتبط