تونی بلر: دلیل اغتشاشات، جوانان ناراضی بودند

حق نشر عکس Getty
Image caption تونی بلر این ادعا را که بریتانیا با انحطاط اخلاقی روبروست رد کرده است

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا دلیل اصلی اغتشاشات اخیر در انگلستان را "جوانان ناراضی و بی اعتنا " در جامعه دانسته است.

آقای بلر در مقاله ای در هفته نامه آبزرور بریتانیا، نسبت به تحلیل های آشفته از شورش های اخیر، هشدار داده و گفته است احتمالا ریشه این گونه تحلیل ها به واکنش های اشتباهی که ازاین اغتشاشات شده، بر می گردد.

تونی بلر همچنین این ادعاها را که بریتانیا با" انحطاط اخلاقی" روبروست، رد کرده است.

تونی بلر در اظهاراتی بی سابقه از زمان استعفایش از پست نخست وزیری در سال ۲۰۰۷ میلادی، در واکنش به شورش های اخیر در لندن و چند شهر دیگر انگلستان از این اغتشاشات به عنوان مشکلات مطلقا خاص یاد کرد که به گفته او به راه حل هایی کاملا خاص از سوی سیاستمداران نیاز دارد.

آقای بلر گفته است بیان این موضوع که بریتانیا راهش را ازنظر اخلاقی گم کرده تنها باعث خدشه دار شدن شهرت این کشور در جهان می شود.

او افزود "بدتر از همه این که، این امر باعث می شود شانس خود را برای این که به شکلی درست با این مشکل برخورد کنیم، از دست بدهیم."

نخست وزیرپیشین بریتانیا در این مقاله افزوده واکنش های سیاستمداران به شورش ها و غارتگری های ۴ روزه در این کشور منجر به ارائه تحلیل هایی اشتباه از این جریانات شده که این به نوبه خود ما را به ریشه یابی غلط از اوضاع و یافتن راه حل های اشتباه می کشاند.

آقای بلر در ادامه این مقاله گفت است :" راه حل این است که درک کنیم که این به معنای داشتن جامعه ای بیماردر مقیاسی بزرگتر نیست و درک نکردن این موضوع منجر به تحلیل هایی آشفته از اوضاع می شود.

به گفته تونی بلر بریتانیا در ورطه انحطاط اخلاقی قرار ندارد.

او گفته "بلکه حقیقت این است که بسیاری از کسانی که در این اغتشاشات شرکت داشتند متعلق به خانواده هایی هستند که با بحران در جامعه روبرو هستند و عملکردی کاملا متفاوت از سایر افراد جامعه دارند."

آقای بلر معتقد است این خود پدیده ای متعلق به اواخر قرن بیستم است که می توان آن را در هر جامعه توسعه یافته ای دید.

آقای بلر در ادامه این مقاله در ارتباط با شورش ها و غارتگری های اخیر گفت ضروری است که پلیس احساس کند که از حمایت دولت برخوردار است. پلیس باید بداند که حامی قدرتمند دارد و پلیس باید این حمایت را از سوی سیاستمداران و مردم حس کند.

مطالب مرتبط