معمر قذافی کجاست؟

معمر قذافی حق نشر عکس Getty
Image caption معمر قذافی در آخرین پیام صوتی‌اش گفت طرابلس، پایتخت لیبی را ترک نکرده است

هم‌زمان با ورود مخالفان مسلح معمر قذافی به طرابلس، پایتخت لیبی، و جشن و شادی مردم در خیابان‌‎های شهر، یک سوال همچنان باقی است: سرهنگ قذافی کجاست؟

صدای معمر قذافی آخرین بار شنبه شب شنیده شد که در پیامی از مردم لیبی خواست تا با مخالفان او وارد جنگ شوند.

او در تماسی تلفنی با تلویزیون لیبی خطاب به مردم کشورش گفت: "من در طرابلس هستم... بیرون بروید، من تا آخر با شما هستم."

در طول حدود شش ماه نبرد سخت میان نیروهای هوادار معمر قذافی و مخالفان، او بارها با استفاده از همین شیوه، یعنی ارسال پیام صوتی تلاش کرده تا صدای خود را به مردم لیبی برساند.

اما از ماه مه (حدود سه ماه پیش) تا کنون آقای قذافی در انظار عمومی ظاهر نشده و آخرین حضور تلویزیونی او نیز به اواسط ماه ژوئن برمی‌گردد که تصاویر او در حال بازی شطرنج با کیرسان ایلیومژینف، رئیس فدراسیون جهانی شطرنج پخش شد.

اگر او هنوز، آن طور که خودش ادعا می کند، در محل سکونت خود در پایتخت لیبی باشد، احتمالا طی ساعات آینده خبری درباره محل دقیق او منتشر خواهد شد. در حال حاضر نبرد سختی در اطراف باب العزیزیه، محل سکونت معمول او در جریان است.

تا آن زمان شایعات درباره محل احتمالی اختفای آقای قذافی همچنان در جریان خواهد بود.

یکی از شایعاتی که رواج زیادی دارد این است که او طرابلس را ترک کرده و احتمالا به شهر محل تولدش، سِرت در غرب لیبی یا خانه اجدادی‌اش در منطقه سبها در جنوب رفته است.

آفریقای جنوبی، که در ماه‌های اخیر به دنبال میانجیگری برای حل بحران لیبی بوده و پیش از این هم به عنوان یکی از کشورهای احتمالی برای پناه بردن آقای قذافی مطرح بوده، روز دوشنبه فرستادن هواپیما به لیبی برای کمک به فرار معمر قذافی را تکذیب کرد.

مایته انکونا ماشابانه، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در تازه‌ترین اظهار نظر خود گفت: "دولت آفریقای جنوبی شایعات و ادعاهای فرستادن هواپیما به لیبی برای پرواز سرهنگ قذافی و خانواده‌اش به محلی نامعلوم را تکذیب می‌کند."

در همین حال منابعی از میان مخالفان آقای قذافی گفته‌اند که او و شماری از اعضای خانواده‌اش در محلی نزدیکی مرز الجزایر هستند.

معمر قذافی هر کجا که باشد پیش‌بینی این که چه سرنوشتی در انتظار این رهبر ماجراجو و تک‌رو در صحنه بین المللی و مدعی رهبری معنوی و مذهبی در داخل لیبی است، کاری بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط