اسرائیل و حماس با آتش‌بس موافقت کردند

اسرائیل حق نشر عکس Getty
Image caption درگیری ها از روز پنج‌شنبه و در پی حملات افراد مسلح به جنوب اسرائیل آغاز شد

دولت اسرائیل و جنبش حماس که کنترل امنیتی نوار غزه را به دست دارد، می‌گویند بعد از پنج روز تبادل آتش به توافقی برای برقراری آتش بس دست یافته‌اند.

تازه‌ترین درگیری‌ها میان دو طرف از روز پنج‌شنبه صبح و پس از آن آغاز شد که شماری از افراد مسلح وارد جنوب اسرائیل شدند و پنج اسرائیلی را کشتند.

در پی آن، اسرائیل نقاطی در نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار داد که در این حملات ۱۵ فلسطینی جان خود را از دست دادند.

کمیته چهارجانبه صلح خاور میانه متشکل از سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه خواهان خویشتن‌داری طرفین درگیر شده‌اند.

یک مقام فلسطینی گفته است که حماس موافقت کرده تا اطمینان یابد که گروه‌های مسلح کوچک‌تر در غزه نیز با آتش بس موافقت می‌کنند. گفته می‌شود این گروه‌‎ها مسئول پرتاب بیشتر راکت‌ها به جنوب اسرائیل در چند روز گذشته بوده‌اند.

پیش از این ، رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که در طول شب گذشته ۱۲ راکت از نوار غزه به سوی جنوب اسرائیل شلیک شده است. در این حملات هیچ‌کس کشته یا زخمی نشده است.

روز دوشنبه، ۲۲ اوت، کمیته مقاومت خلق غزه با توقف پرتاب راکت به سوی اسرائیل و پایبندی به آتش‌بس قبلی که با تلاش مصر محقق شده بود، موافقت کرد.

این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم "موقتی" است و "به خاطر مردم فلسطین" گرفته شده است.

پیش از آن رادیوی ارتش اسرائیل گزارش داده بود که کابینه امنیتی تصمیم گرفته است که در صورت توقف راکت‌پرانی از غزه، حملات هوایی به این منطقه را متوقف کند.

یولانده نل خبرنگار بی‌بی‌سی در بیت‌المقدس می‌گوید این توافق هم مانند قرارهای قبلی دو طرف، توافقی رسمی نیست.

پیش از این اتحادیه عرب با برگزاری نشستی اضطراری حملات هوایی اسرائیل به نوارغزه را محکوم کرده و از سازمان ملل متحد خواسته بود تا به این درگیری‌ها پایان دهد.

مطالب مرتبط