تلاش دادستان ها برای لغو اتهام های استراوس کان

استراوس کان حق نشر عکس Getty
Image caption استراوس کان در فرانسه هم با شکایت مشابهی مواجه است

دادستانی نیویورک خواهان لغو اتهام های مطرح شده علیه دومنیک استراوس کان، رئیس سابق صندوق بین المللی پول در رابطه با تعرض جنسی به کارگر آفریقایی یک هتل مجلل در منهتن شده است.

اعتبار اتهام های مطرح شده علیه آقای استراوس کان در هفته های گذشته به خاطر زیر سوال رفتن انگیزه و صداقت نفیساتو دیالو، کارگر هتل سوفیتل سست شده بود.

آقای استراوس کان در ماه مه به اتهام تجاوز جنسی به این کارگر ۳۲ آفریقایی بازداشت شد، سپس در حبس خانگی قرار گرفت و در نهایت بدون تودیع ودثیقه آزاد شد تا روند قضایی پیگیری شود.

پیشبینی می شود حکم دادگاه درباره درخواست دادستانی منهتن برای لغو اتهام های دومنیک استراوس کان سه شنبه صادر شود.

در صورت لغو اتهام ها، آقای استراوس کان می تواند به فرانسه برگردد ولی پرونده شکایت مدنی خانم دیالو علیه او همچنان مفتوح خواهد بود.

کنث تامسون، وکیل خانم دیالو پس از دیدار کوتاهی با مقام های دادستانی منهتن تاکید کرد که برخورد قضایی با موکلش ناعادلانه است.

آقای تامسون به خبرنگاران گفت: "سایروس ونس، دادستان منطقه منهتن یک زن را از اجرای عدالت در رابطه با پرونده تجاوز جنسی محروم کرده است."

به گفته آقای تامسون، دادستان شواهد پزشکی قانونی و دیگر شواهد فیزیکی دیگر را نادیده گرفته است.

وکلای آقای استراوس کان که از ابتدا بر بی گناهی او تاکید داشتند، با صدور بیانیه ای با اشاره به فقدان اعتبار اتهام های مطرح شده، از درخواست دادستانی برای لغو آنها تشکر کردند.

در صورت لغو اتهام های آقای استراوس کان در آمریکا او همچنان ممکن است به علت وجود شکایت مشابهی در فرانسه مورد پیگرد قرار گیرد.

تریستان بانو، رمان نویس جوان فرانسوی آقای استراوس کان را متهم به تلاش برای تجاوز جنسی کرده است و مقام های قضایی در حال بررسی این شکایت هستند.

بازداشت دومنیک استراوس کان در ۱۴ مه در فرودگاه جی اف کی نیویورک به جنجالی رسانه ای تبدیل شد که با استعفای او از ریاست صندوق بین المللی پول همراه بود.

آقای استراوس کان در حالی که سوار بر یک هواپیما به مقصد فرانسه بود، بازداشت شد و دستبند به دست از فرودگاه خارج شد.

پلیس گفته است که نتایج آزمایش های پزشکی نشان می دهد آقای استراوس کان با خانم دیالو رابطه جنسی برقرار کرده است.

بر اساس دادخواستی که خانم دیالو بعدا تقدیم دادگاه کرد، آقای استراوس کان در حین نزدیکی با او، واژنش را مجروح کرده، به شانه اش آسیب رسانده، لباس زیرش را پاره کرده و با خشونت پس سر او را در دست گرفته است.

وکلای آقای استراوس کان با رد اتهام تجاوز گفته اند ارتباط جنسی این دو با رضایت طرفین انجام شده است.

تناقض گویی خانم دیالو و زیر سوال رفتن اعتبار گفته هایش باعث شد حکم بازداشت خانگی آقای استراوس کان لغو شود.

پیش از حادثه ۱۴ ماه مه، آقای استراوس کان که ۶۵ ساله و متاهل است، یکی از بخت های اصلی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به شمار می رفت.

مطالب مرتبط