سازمان ملل: ۲۲۰۰ نفر در سرکوب اعتراضات سوریه کشته شده اند

ناوی پیلای حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم پیلای در آغاز جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل صحبت می کرد

سازمان ملل متحد می گوید که بیش از ۲۲۰۰ نفر از زمان شروع سرکوب اعتراضات در ماه مارس در سوریه کشته شده اند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، آمار تازه کشته ها را در یک نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد.

سازمان ملل متحد پیش از این شمار کشته ها را ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر اعلام کرده بود.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه روز یکشنبه گفته بود که دولتش در خطر سقوط نیست و هشدار داد که هرگونه دخالت نظامی خارجی به ضرر مداخله جویان تمام خواهد شد.

خانم پیلای در آغاز جلسه دوشنبه گفت: "وضعیت ناگواری که به دلیل نقض (حقوق) و حملات بی رحمانه علیه معترضان صلحجو در آن کشور وجود دارد، ادامه توجه شما را لازم می آورد."

او افزود: "تاکنون بیش از ۲۲۰۰ نفر از زمان آغاز اعتراضات انبوهی که در اواسط مارس شروع شد کشته شده اند، و بنابه گزارش ها بیش از ۳۵۰ نفر از آغاز ماه رمضان در سراسر سوریه کشته شده اند."

"ارتش و نیروهای امنیتی همچنان بیش از حد به زور متوسل می شوند، که از جمله شامل استفاده از توپخانه سنگین، برای فرونشاندن تظاهرات و اعمال کنترل مجدد بر ساکنان شهرهای مختلف است."

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به درخواست ۲۴ کشور از جمله اردن، کویت، عربستان سعودی و قطر برگزار شد.

این نشست در پی انتشار گزارشی توسط محققان سازمان ملل پیشتر در ماه جاری بود که نتیجه گیری کردند نیروهای امنیتی سوریه درحال نقض گسترده حقوق بشر مردم این کشور که می تواند معادل جنایات جنگی باشد هستند.

'دروغ های محض'

این شورا با ۴۷ عضو درحال بررسی پیش نویس قطعنامه ای است که "ادامه حملات بی تبعیض علیه مردم را تقبیح می کند" و خواستار توقف فوری "همه اقدامات خشونت آمیز" می شود.

این قطعنامه همچنین بر نیاز به "اعزام فوری یک کمیته مستقل تحقیق بین المللی ... برای تحقیق درباره نقض قوانین بین المللی حقوق بشر در سوریه از ژوئیه ۲۰۱۱" تاکید می کند.

فیصل خباز حمودی، سفیر سوریه در سازمان ملل، با دفاع از دولتش این ادعاها را "دروغ های محض" خواند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه یک روز پیشتر در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور گفته است حکومت او با وجود ناآرامی های پنج ماه گذشته در معرض سقوط قرار ندارد.

آقای اسد در این مصاحبه از شیوه برخورد با معترضان در سوریه دفاع کرد و راه حل سیاسی را راه خروج از بحران کنونی در این کشور دانست ولی تاکید کرد نیروهای امنیتی باید با "خشونت ها" به طور قاطع برخورد کنند.

آقای اسد افزود در حال حاضر مشغول ایجاد یک نظام چند حزبی در سوریه است و انتخابات عمومی در این کشور احتمالا تا ۶ ماه دیگر برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط