دادستان پیشین ناحیه حصار به 7 سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برای بار نخست است که فرزند چنین مقام سابق بلندپایه تاجیکستان از سوی دادگاه مجازات می‌شود

دادگاه عالی تاجیکستان فیض‌الله باباخان اف، دادستان پیشین ناحیه حصار را برای هفت سال روانه زندان کرد.

دادگاه آقای باباخان اف را طبق شش ماده قانون کیفری یا جزای این کشور در ارتکاب جرایم مختلف مجرم شناخته است.

حکم دادگاه عالی تاجیکستان روز جمعه ۱۹ اوت صادر شده است. بررسی این پرونده در ماه آوریل سال جاری آغاز شده بود.

آقای باباخان اف فرزند باباجان باباخان اف، دادستان کل پیشین تاجیکستان است که پس از برکناری پدرش بازداشت شد.

به گفته سعید کامل‌اف، وکیل مدافع شاهروخ نورلی یف که نیز شامل پرونده فیض‌الله باباخان اف بود، پسر دادستان سابق تاجیکستان، از جمله در سوءاستفاده از مقام خدمتی، رشوه‌ستانی، طمع جویی و تقلب مجرم شناخته شده است.

در پاسخ به این سؤال که آیا طبق مفاد قانون عفو تاجیکستان فیض‌الله باباخان اف نیز معاف نشده، آقای کامل‌اف گفت که “نه، اتهامات خیلی سنگین بود.”

ولی به گفته وی، وکلای مدافع هم آقای باباخان اف و هم نورلی یف به دادگاه استینافی از این حکم دادگاه شکایت خواهند برد.

ضمناً، فیض‌الله باباخان اف که در زمان دادستان کل بودن پدرش دادستان ناحیه حصار بود، سال گذشته از سوی مأموران آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان بازداشت شد.

فتاح سعیداف، رئیس این آژانس، آن زمان در یک نشست مطبوعاتی گفته بود که فیض‌الله باباخان اف به اتهام دست داشتن در رشوه‌ستانی و سوءاستفاده از منصب بازداشت شده است.

همچنین، گزارش شده بود که آقای باباخان اف در بازداشت و زندانی شدن افراد بی‌گناه نیز دست داشته است. فتاح سعیداف در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی خود ادعا داشت که کلیه اتهامات علیه فیض‌الله باباخان اف "تایید شده‌اند."

به عنوان مثال، وی گفته بود که در اوایل ماه مه سال گذشته یک رئیس جماعت در ناحیه حصار به آژانس مبارزه با فساد شکایت کرده است که مأموران دادستانی این ناحیه او را به طور غیرقانونی بازداشت کرده و از او ۲۰ هزار دلار رشوه ستانده‌اند.

آژانس مبارزه با فساد در این جنایت فیض‌الله باباخان اف را مظنون دانسته است.

در ماه اوت سال گذشته با درخواست آژانس مبارزه با فساد اموال فیض‌الله باباخان اف ضبط شد. طبق اطلاع این نهاد، چند مسکن در شهر دوشنبه، ناحیه‌های رودکی و حصار و شهر قُرغانتپه، سه خودرو “لکسوس” و “تویوتا کمری” شامل این اموال بوده است.

فیض‌الله باباخان اف سال ۲۰۰۵ با فرمان پدر خود که آن زمان دادستان کل تاجیکستان بود، به سمت داداستانی ناحیه حصار تعیین شد. هرچند به گفته صاحب‌نظران، این امر با قوانین تاجیکستان مغایر بوده است.

با این وجود، فیض‌الله باباخان اف تا بهار سال گذشته در این سمت ایفای وظیفه کرد و تنها بعد از برکناری پدرش از سمت دادستانی کل، موضوع برکناری خود وی نیز مطرح شد.

برکناری باباجان باباخان اف از سمت دادستان کل تاجیکستان در بهار سال گذشته نیز تا اندازه‌ای غیرمنتظره به نظر می‌رسید.

تا زمان بازنشسته شدن وی باز دو ماه باقی مانده بود و طبق قاعده، معمولاً منصب‌داران بعد از تجلیل از جشن مولودشان از سمتهای خود کناره‌گیری می‌کنند.

در همین حال، برخی از صاحب‌نظران معتقد‌اند که با استفاده از قانون عفو فعلی دوره محکومیت فیض‌الله باباخان اف کاهش داده خواهد شد و پسر سابق دادستان کل کمتر از هفت سال در زندان به سر خواهد برد.

مطالب مرتبط