سرهنگ قذافی بر ادامه مبارزه تاکید کرد

سر مجسمه قذافی حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای مخالفان سر مجسمه سرهنگ قذافی را جدا کرده‌اند و به آن لگد می زنند

سرهنگ قذافی با وجود آن که مخالفان مقرش در طرابلس را تصرف کرده اند بر مقاومت در برابر آنان و نیروهای ناتو تاکید کرده است.

او طی یک پیام صوتی که از تلویزیون وابسته به حکومت لیبی پخش شد، به مردم گفت که نیروهای قبایل در حال آماده شدن برای مقابله با مخالفان هستند و وعده داد که در ظرف دو تا سه روز آینده پایتخت "آزاد" شود.

سخنگوی دولت وی نیز می گوید که واگذاری مجتمع باب‌العزیزیه یک تصمیم تاکتیکی بوده و هنوز ۸۰ درصد پایتخت در کنترل نیروهای حکومتی است.

با این حال، صدها نفر در میدان مرکزی طرابلس در واکنش به خبر سقوط مقر وی، به شادمانی پرداخته اند.

نیروهای مخالف روز سه شنبه سرانجام توانستند که وارد مجتمع باب‌العزیزیه شوند و بنا برگزارش ها، درگیری ها در حوالی این مجمتع بزرگ همچنان ادامه دارد.

تصاویر ویدیویی نشان داد تعدادی از نیروهای مخالفان سر مجسمه سرهنگ قذافی را جدا کرده‌اند و به آن لگد می زنند.

برخی از آنها نیز در مقابل مجسمه مشت طلایی که هواپیمایی جنگی را در دست دارد، ژست گرفته‌اند. این مجسمه به نمادی از قدرت سرهنگ قذافی تبدیل شده بود.

اثری از سرهنگ قذافی یا اعضای خانواده‌اش در این مجتمع دیده نشد.

براساس گزارش‌ها، محوطه اطراف هتل محل استقرار خبرنگاران خارجی در طرابلس هم محل درگیری دو طرف بوده است.

این هتل تحت کنترل نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی است و براساس گزارش‌ها، صدای تیراندازی و انفجار در نزدیکی این هتل به گوش می‌رسد.

مقامات ناتو تایید کرده‌اند که هواپیماهای این نیروها بر فراز طرابلس به پرواز درآمده‌اند، اما گزارش‌ها در باره حمله هوایی ناتو به مقر سرهنگ قذافی، تایید نشده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از مخالفان قذافی گزارش داده که آنها کنترل شهر نفتی راس‌لانوف را به دست گرفته‌اند.

فیلم ورود مخالفان به مقر قذافی

حق نشر عکس 1
Image caption اثری از سرهنگ قذافی در مقرش نیست

در عین حال، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کنفرانسی خبری گفته است که برای کمک به روند انتقال قدرت در لیبی، لازم است که کشورهای اروپایی رویکردی منسجم و هماهنگ داشته باشند.

مخالفان معمر قذافی توانسته‌اند به مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، نفوذ کنند.

خانم اشتون به نقل از مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که با او دیدار کرده است، گفت که مخالفان سرهنگ قذافی هم اکنون کنترل ۸۰ درصد طرابلس را در دست دارند.

"فرار پسران قذافی"

درگیری مخالفان سرهنگ قذافی و نیروهای وفادار به او در شرایطی وارد سومین روز شد که سیف‌الاسلام، یکی از پسران معمر قذافی که گفته می‌شد جانشین پدرش خواهد شد، در اولین ساعات روز سه شنبه، ۲۳ اوت، با حضور در جمع هوادارانش در طرابلس گفت که دولت لیبی "کمر مخالفان مسلح را در این شهر شکسته است."

سیف‌الاسلام قذافی در شرایطی در جمع طرفدارانش حاضر شد که مخالفان دولت لیبی، از بازداشت او خبر داده بودند.

گزارش شده که محمد، یکی دیگر از پسران قذافی هم که خبر بازداشتش منتشر شده بود، از دست مخالفان گریخته است.

به دنبال چندین روز درگیری‌های مسلحانه در طرابلس، مسئولان صلیب سرخ جهانی اعلام کردند که برای ارائه خدمات در این شهر نیازی فوری به تجهیزات پزشکی و کارکنان بیشتر در بخش درمانی وجود دارد.

یکی از مسئولان صلیب سرخ در طرابلس به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل ادامه درگیری‌ها در شهر، بسیاری از کارکنان بخش درمانی به سختی می‌توانند خود را به بیمارستان‌ها و دیگر بخش‌های ارائه‌دهنده خدمات پزشکی برسانند.

صلیب سرخ اعلام کرده است که هم نیروهای مسلح و هم افراد غیرنظامی از جمله مجروحان درگیری‌های طرابلس هستند.

در عین حال، اعضای شورای ملی انتقالی لیبی که رهبری مخالفان سرهنگ قذافی را به عهده دارند، اعلام کرده‌اند که اعضای این شورا امیدوارند که بتوانند روز چهارشنبه، ۲۴ اوت، به طرابلس بروند و دولت جدیدی را تشکیل دهند.

مطالب مرتبط