روسیه و چین خواستار مذ اکره برای حل اختلافات در لیبی شدند

قذافی و مدودف حق نشر عکس AP
Image caption مدودف گفته است که قذافی هنوز از نفوذ و توان نظامی قابل توجهی در لیبی برخوردار است

همزمان با برگزاری اجلاس اقتصادی لیبی در قطر، چین و روسیه خواستار راه حل مسالمت آمیز برای بحران سیاسی لیبی و خاتمه درگیری بین مخالفان و طرفداران معمر قذافی شده اند.

روز چهارشنبه، ۲ شهریور (۲۴ اوت)، محمود جبریل، از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی در یک اجلاس اقتصادی با حضور نمایندگان تعدادی از کشورهای غربی و عرب در قطر شرکت کرده است.

شورای ملی انتقالی از کشورهای حامی خود خواسته است حدود سی میلیارد دلار از اموال مسدود شده حکومت معمر قذافی را برای تامین نیازهای مالی کشور از جمله پرداخت حقوق کارمندان و سایر هزینه های دولتی در اختیار شورا قرار دهد.

وی سپس برای مذاکره با رئیس جمهوری فرانسه در مورد جلب حمایت بین المللی از روند انتقال قدرت در لیبی به پاریس سفر خواهد کرد.

همزمان، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، از معمر قذافی و مخالفان او خواسته است تا هر چه سریعتر از جنگ داخلی دست بکشند و برای حل اختلافات خود از راه مذاکره تلاش کنند.

آقای مدودف که پس از ملاقات با رهبر کره شمالی با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت "روسیه مایل است لیبیایی ها بین خودشان به توافق دست یابند" و افزود "لازم است جنگ داخلی لیبی هر چه زودتر پایان یابد و دو طرف برای دستیابی به توافقی در مورد آینده کشورشان، به مذاکره بپردازند."

رئیس جمهوری روسیه در مورد موقعیت شورای ملی انتقالی لیبی، که رهبری سیاسی مخالفان را برعهده دارد، گفت که در صورتیکه این شورا بتواند کشور را متحد کند، روسیه مایل به شناسایی رسمی آن خواهد بود.

دمیتری مدودف در عین حال تاکید ورزید که با وجود موفقیت های نظامی نیروهای مخالف در روزهای اخیر، معمر قذافی هنوز هم از نفوذ و توان نظامی قابل توجهی برخوردار است و نمی توان او و طرفدارانش را نادیده گرفت.

همزمان، دولت چین نیز نسبت به ادامه درگیری مسلحانه در لیبی ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف جنگ در این کشور شده است.

روز چهارشنبه، سایت اطلاع رسانی وزارت خارجه جمهوری خلق چین خبر داد که دولت این کشور در تماس با شورای ملی انتقالی لیبی، خواستار "انتقال مسالمت آ میز قدرت" در آن کشور شده است.

این نخستین بار است که منابع رسمی چین از تماس با شورای ملی انتقالی خبر می دهند که می تواند به منزله به رسمیت شناختن این شورا به عنوان جایگزین احتمالی حکومت سرهنگ قذافی محسوب شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که دولت این کشور "حق مردم لیبی برای تصمیم گیری درباره آینده خود را محترم می شمارد و امیدوار است ثبات در این کشور حفظ شود و دولت آینده لیبی به اقدامات موثر برای جلب همکاری جناح های مختلف مبادرت ورزد و هر چه سریعتر، نظم را به این کشور بازگرداند."

اگرچه شمار روزافزونی از کشورهای جهان شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان طرف مذاکره و رهبر نیروهای مخالف به رسمیت شناخته اند، اما چین هنوز رسما روابطی با این شورا برقرار نکرده هر چند اظهارات مقامات چینی در روزهای اخیر حاکی از آن است که عملا از حمایت از حکومت قذافی دست کشیده اند.

Image caption چین از سرمایه گذاران در صنعت نفت لیبی و وارد کننده نفت از این کشور است

در دوره حکومت قذافی، چین دارای روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی با لیبی بوده و به نظر می رسد که دولت این کشور نگران آن است که حکومت آینده لیبی مایل به توسعه همکاری های سودآور با چین نباشد.

چین از خریداران نفت خام لیبی و از سرمایه گذاران عمده در صنعت نفت آن کشور بوده و سخنگوی وزارت تجارت چین گفته است انتظار دارد دولت آینده لیبی، از منافع اقتصادی خارجی در آن کشور حمایت کند.

چین و روسیه معمولا مخالف مداخله خارجی از جمله از سوی سازمان ملل در بحران های داخلی کشورهای دیگر بوده اند و موضوعاتی مانند نقض حقوق بشر یا سرکوب اعتراضات توسط دولت ها را مسایل داخلی آنها دانسته اند.

در مورد لیبی نیز، اگرچه هر دو کشور، که عضو دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، به قطعنامه حمایت از غیرنظامیان در برابر عملیات نظامی حکومت معمر قذافی رای مثبت دادند اما همواره از عملیات نیروهای ناتو علیه مواضع نیروهای دولتی انتقاد به عمل آورده اند.

وزارت خارجه چین تاکید داشته است که باید نقش محوری در دوره انتقالی در لیبی به جای کشورهای غربی، به سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا واگذار شود و گفته است که در جنین صورتی، مایل به همکاری برای تسریع روند آشتی ملی و بازسازی لیبی است.

ادامه درگیری

در همانحال، گزارش های رسیده از طرابلس حاکی از آن است که در طول ساعات شب، پایتخت لیبی شاهد مقاومت پراکنده نیروهای وفادار به معمر قذافی در برابر مخالفان بوده است که پس از تصرف مقر رهبر لیبی، به شادمانی در خیابان های پرداختند.

هتل رکسوس، که حکومت لیبی برای سکونت خبرنگاران خارجی در طرابلس در نظر گرفته بود، از جمله نقاطی است که شماری از افراد مسلح طرفدار قذافی در اطراف آن موضع گرفته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption قذافی بدون توجه به سقوط مراکز اصلی طرابلس خواستار قیام مردم علیه "تبهکاران" شده است

خبرنگار بی بی سی گفته است که افراد مسلح این هتل را به محاصره در آورده و در طبقه هم کف آن رفت و آمد می کنند در حالیکه خبرنگاران و شماری دیگر از شهروندان خارجی در یکی از طبقات این هتل جمع شده اند.

به گفته وی، شرایط در داخل هتل چندان مناسب نیست و ذخیره آب و غذای آن رو به اتمام است.

در گزارشی دیگر، به نقل از مخالفان حکومت سرهنگ قذافی گزارش شده است که عملیات تصرف پایتخت تا کنون حدود چهارصد کشته و چند هزار زخمی برجای گذاشته است و بیمارستان های طرابلس برای رسیدگی به تعداد زخمی ها، با کمبود دارو و امکانات مواجه هستند.

از سوی دیگر، نیروهای مخالف گفته اند برای دستیابی به توافق با مردم شهر سرت و برقراری صلح در شهر سبها، در جنوب که شاهد درگیری سنگین بین دو طرف بوده، اقداماتی به جریان افتاده است.

شهر سرت زادگاه معمر قذافی و دارای تاسیسات نظامی قابل توجه است و براساس برخی گزارش ها، طرفداران سرهنگ قذافی پس از خروج از طرابلس و شهرهای دیگری که به تصرف مخالفان در آمده اند، از راه های مختلف به شهر رفته اند.

با اینهمه، مخالفان گفته اند که ممکن است این افراد به عنوان شهروندان عادی و نه نیروهای مسلح طرفدار حکومت به شهر سرت سفر کرده باشند که در چنین صورتی، حضور آنان نباید مانع از مذاکره با ریش سفیدان این شهر شود.

با وجود تصرف اکثر نقاط پایتخت توسط نیروهای مخالف و نشانه های تضعیف توان رزمی طرفداران حکومت، معمر قذافی در یک پیام رادیویی بار دیگر خواستار قیام "زنان، مردان، جوانان، سالمندان و اهالی طرابلس" و مقابله موثر با مخالفان شده است.

سرهنگ قذافی گفته است: "من از قبایل و از ساکنان طرابلس می خواهم قیام کنند و این شهر را از تبهکاران پاکسازی کنند" و گفته است که مردم لیبی، از تمامی نقاط کشور باید به سوی طرابلس حرکت کنند.

معمر قذافی در بخش دیگری از این پیام گفته است: "من به شجاعت جوانان و حمایت و وفاداری آنان نسبت به من که در تصاویر تلویزیونی از میدان سبز شاهد آن بوده ام درود می فرستم اما جوانان ما به طور کامل از ابعاد خطری که این تبهکاران متوجه طرابلس کرده اند آگاه نیستند."

سرهنگ قذافی از جوانان طرفدار خود خواسته است تا با عملیات مسلحانه، پایتخت را به تصرف خود در آورند.

مطالب مرتبط