آخرین متهم پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق اعلام بی‌گناهی کرد

گوران هادیج حق نشر عکس AP
Image caption گوران هادیج آخرین متهم پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق به شمار می‌رود

گوران هادیج که آخرین متهم پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق در دهه ۱۹۹۰ میلادی به شمار می‌رود، اتهاماتی را که در دادگاه سازمان ملل متحد در لاهه علیه‌ او مطرح شده‌، رد و اعلام بی‌گناهی کرده است.

او از فرماندهان نیروهای جدایی‌طلب صرب در شرق کرواسی بود و به اتهام‌های مرتبط با جنایات جنگی در جریان جنگ کرواسی در دهه ۱۹۹۰ میلادی، تحت تعقیب دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگسلاوی سابق قرار داشت.

مقامات صربستان روز چهارشنبه، ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر)، خبر بازداشت گوران هادیج را رسما اعلام کردند و روز جمعه، ۳۱ تیر، او را برای حضور در دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی، به لاهه، در هلند، فرستادند.

آقای هادیج ۵۲ سال دارد و از حدود هفت سال پیش و کمی بعد از آن که دادگاه بین‌المللی حکم بازداشتش را تسلیم دولت صربستان کرد، به طور پنهانی زندگی می‌کرد.

دادگاه بین‌المللی ۱۶۱ نفر را در ارتباط با جنگ کرواسی تحت تعقیب قرار داده بود و گوران هادیج، آخرین فرد از این گروه به شمار می‌رود که سرانجام در صربستان بازداشت و برای محاکمه، به لاهه فرستاده شد.

آقای هادیج از سال ۲۰۰۴ میلادی تحت تعقیب بود و در ارتباط با اقدامات خشونت آمیز نظامیان صرب در کرواسی، با ۱۴ فقره اتهام مربوط به جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت، از جمله شکنجه، کشتار و اخراج افراد از کشورشان روبرو است.

مطالب مرتبط