درخواست از نزدیکان قذافی برای دستگیری او

حق نشر عکس none
Image caption مخالفان مسلح سرهنگ قذافی در داخل باب‌العزیزیه، مقر معمر قذافی در طرابلس

مخالفان در لیبی یک برنامه عفو را برای همه افراد "محفل داخلی" معمر قذافی که او را دستگیر کنند یا بکشند اعلام کرده اند. همچنین یک جایزه یک میلیون پوندی (حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار) برای "مرده یا زنده" آقای قذافی تعیین شده است.

محل اختفای سرهنگ قذافی معلوم نیست، هرچند مخالفان می گویند به عقیده آنها او هنوز در داخل یا اطراف طرابلس است.

در روزهای اخیر جنگجویان مخالف در بخش هایی از پایتخت درگیر نبردهای خیابانی با نیروهای هوادار قذافی بوده اند.

رهبر فراری لیبی در پیامی صوتی قول داده است تا زمان پیروزی یا شهادت به نبرد ادامه دهد.

مخالفان روز سه شنبه وارد مجتمع وسیع او در طرابلس، به نام باب العزیزیه، شدند هرچند تبادل آتش در داخل مجتمع ادامه یافته است.

نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی هنوز شهر استراتژیک ساحلی سرت، محل تولد آقای قذافی، را کنترل می کنند. آنها همچنین کنترل چند پایگاه مهم دیگر در جنوب لیبی را در دست دارند.

مصطفی عبدالجلیل، سرپرست شورای انتقالی ملی مخالفان، طرح عفو را در شهر بنغازی در شرق لیبی که از ابتدای شورش ها پایگاه مخالفان بوده اعلام کرد.

او گفت: "نیروهای قذافی و همدستان او تا زمان بازداشت یا کشته شدن قذافی دست از مقاومت برنخواهند داشت."

او افزود که شورای انتقالی از طرح گروهی از بازرگانان برای پرداخت ۱.۷ میلیون دلار برای گرفتن "زنده یا مرده" سرهنگ قذافی حمایت می کند.

جوما الجماتی سخنگوی مخالفان به بی بی سی گفت که اطرافیان آقای قذافی "در جنایت علیه بشریت و جنایت علیه مردم لیبی شریک" او هستند.

او گفت: "اما حالا یک انگیزه روانی قوی برای آنها وجود دارد. اگر نمی خواهند همراه او به ورطه بیافتند و جان خود را نجات دهند، در صورت تحویل یا کشتن او مصون خواهند ماند."

رهبران مخالفان همچنین به سرهنگ قذافی پیشنهاد کرده اند در صورت کناره گیری، به او اجازه خروج دهند.

آقای جماتی گفت چنین احتمالی خیلی بعید است.

او گفت: "فکر می کنم او ترجیح می دهد بمیرد یا دستگیر شود تا چنین کاری کند."

ادامه نبرد

روز چهارشنبه گزارش شد که مخالفان سرهنگ قذافی در چندین منطقه در جنوب و مرکز طرابلس با طرفداران او درگیر شده‌اند.

منطقه‌ای در شرق فرودگاه اصلی طرابلس هم به یکی از مراکز جدید درگیری دو طرف تبدیل شده است.

حق نشر عکس reuters
Image caption معمر قذافی گفته است که عقب‌نشینی‌اش از مجتمع باب‌العزیزیه یک ترفند نظامی بوده است

براساس گزارش‌ها در روز چهارشنبه، ۲۴ اوت و به دنبال پرواز جنگنده‌های ناتو بر فراز طرابلس، دو انفجار این شهر را لرزاند.

به دنبال تصرف مجتمع باب‌العزیزیه توسط مخالفان سرهنگ قذافی، گزارش‌هایی از حضور تک‌تیراندازهای وفادار به او در این مجتمع منتشر شد.

گفته می‌شود که هواداران سرهنگ قذافی علاوه بر شهر بندری سرت در شهر سبها در ۶۵۰ کیلومتری جنوب طرابلس نیز حضور قابل توجهی دارند.

در عین حال، مخالفان دولت لیبی تایید کرده‌اند که حمله‌شان به طرابلس در روزهای گذشته، نتیجه عملیاتی بلندمدت بود که با هماهنگی با ناتو طراحی شده است.

براساس این طرح، نیروهای مخالف سرهنگ قذافی بعد از آموزش نظامی در شهر بنغازی، به طور مخفیانه و تحت پوشش، به طرابلس اعزام شده‌اند. آنها در پایتخت لیبی منتظر دریافت علامتی از پیش تعیین‌شده مانده‌اند تا در زمان مناسب، جنگ در داخل شهر را آغاز کنند.

همچنین گزارش شده است که شورای ملی انتقالی لیبی به دنبال آغاز فعالیت‌ها برای بازسازی لیبی بعد از ماه‌ها درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و مخالفان سرهنگ قذافی است.

گروهی از اعضای شورای ملی انتقالی لیبی هم از شهر بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان دولت لیبی، راهی طرابلس می‌شوند.

به گزارش رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس، غیرنظامیان ساکن این شهر که اسلحه به دست گرفته‌اند، همچنان برای کمک به مخالفان سرهنگ قذافی، در پست‌های ایست-بازرسی حضور دارند.

روشن نیست که چه چیزی هدف حمله‌های ناتو است، ولی تلویزیون العربیه در گزارشی تاییدنشده، اعلام کرد که شهرهای زوارة و عجیلات در غرب طرابلس، هدف توپخانه نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی قرار گرفته‌اند.

درخواست کمک

نمایندگان شورای ملی انتقالی لیبی برای برگزاری مذاکراتی در سطح مقامات عالی‌رتبه به قطر رفته‌اند. این گفت‌وگوها با حضور نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، فرانسه، ترکیه و امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

محمود جبریل، از اعضای ارشد شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که این شورا به دنبال دریافت ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی است.

او گفت: اولویت اول این شورا، پرداخت دستمزدها و سایر هزینه‌های دولتی خواهد بود، ولی در بلندمدت، منابع مالی برای تامین هزینه‌های بازسازی تاسیسات نفتی لیبی مورد نیاز است.

بر اساس برآوردهای آقای جبریل، لیبی بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیارد دلار دارایی مسدود شده دارد. دولت آمریکا هم اعلام کرده است که به دنبال آزاد کردن نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود شده لیبی خواهد بود.

مطالب مرتبط