ادامه نبردهای شدید در بخش هایی از طرابلس

لیبی حق نشر عکس AP

نبردهای سنگین در بخش هایی از طرابلس پایتخت لیبی که اکنون تقریبا به طور کامل در اختیار مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است ادامه دارد.

بی بی سی شواهدی از شکنجه و کشتارهای بدون محاکمه که به نیروهای سرهنگ قذافی نسبت داده می شود را دیده است.

همزمان سازمان ملل متحد قرار است ۱.۵ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی را برای رفع نیازهای انساندوستانه آزاد کند.

پیشتر سرهنگ قذافی در یک پیام صوتی گفت که مردم لیبی باید در برابر "دشمنان خائن" ایستادگی کنند تا پایتخت لیبی آزاد شود.

مخاطب اصلی پیام صوتی جدید آقای قذافی مردم شهر سرت، محل تولد او هستند، که این روزها توجه اصلی مخالفان حکومت لیبی به این شهر معطوف شده است.

با آنکه شورشیان مخالف قذافی اکنون کنترل بیشتر نقاط طرابلس را در دست گرفته اند، درگیریهای تازه ای بین آنها و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در محله ابوسلیم گزارش شده است.

بر اساس برخی گزارش های تایید نشده، معمر قذافی و پسران او در چند ساختمان مسکونی در این محله مخفی شده اند.

تازه ترین تصاویر ارسالی از طرابلس دود سیاه مهیبی را در حال تصاعد در آسمان این شهر نشان می دهند.

کنفرانس خبری در طرابلس

همزمان در روز پنجشنبه تلویزیون هوادار مخالفان در لیبی جزئیاتی از اولین کنفرانس خبری شورای انتقالی ملی در طرابلس که توسط علی طهونی وزیر نفت و دارایی این شورا برگزار شد ارائه کرده است.

آقای طهونی در این کنفرانس گفت که شورای انتقالی ملی اکنون در پایتخت مشغول به کار شده است: "من شروع و از سرگیری کار دفتر اجرایی در طرابلس از این لحظه را اعلام می کنم."

به گزارش رویترز وزیر نفت و دارایی مخالفان می گوید انتظار دارد که لیبی ظرف دو تا سه ماه آینده روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت پمپ کند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فرانسه هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا "لیبی تازه" را ترغیب کرده است موضعی قاطعانه علیه "افراط گرایی خشن" داشته باشد. خانم کلینتون گفت که رهبران تازه لیبی تعهداتی نسبت به جامعه بین المللی دارند.

خانم کلینتون گفت: "ما اوضاع را زیر نظر می گیریم تا اطمینان حاصل کنیم که لیبی تعهدات پیمانی خود را رعایت می کند، اطمینان حاصل می کند که ذخایر تسلیحاتی اش کشورهای همسایه را تهدید نمی کند یا به دست کسانی که نباید، نمی افتد، و موضعی سرسختانه علیه افراط گرایی خشن اتخاذ می کند."

صدها اسیر

در همین حال صلیب سرخ گزارش کرده است که هر دو طرف درگیر صدها نفر را به اسارت خود درآورده اند.

رابین وائودو، یکی از سخنگویان صلیب سرخ به بی بی سی گفت اعضای این سازمان با عده محدودی از این زندانیان ملاقات کرده اند، اما به گفته او مشخص نبوده که این افراد در بازداشت کدام یک از دو طرف درگیر هستند.

او گفت صلیب سرخ از تمام گروههای درگیر در این کشمکش خواسته است که به قوانین جنگی احترام بگذارند.

عفو بین الملل هم در گزارشی اعلام کرده است شواهدی در دست دارد که از سوء استفاده هر دو طرف درگیر از شرایط نابسمان حکایت دارد.

در یکی از این موارد به سربازی اشاره شده است که پس از تسلیم شدن به او شلیک شده است. در طرف مقابل گزارش سازمان عفو بین الملل حاکی است که برخی از شورشیان توسط نیروهای وفادار به معمر قذافی مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته اند.

در همین حال در عرصه بین المللی، ایتالیا هم در تازه ترین اقدام به جمع کشورهایی پیوسته است که دارایی های مسدود شده حکومت لیبی را در اختیار شورشیان این کشور قرار داده است.

پس از دیدار محمود جبرئیل، رییس دولت موقت مخالفان معمر قذافی با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، آقای برلوسکونی اعلام کرد که پانصد میلیون دلار از دارایی های مسدود شده دولت لیبی در اختیار شورشیان این کشور قرار خواهد گرفت.

آقای جبرئیل گفت که دولت موقت لیبی برای پرداخت دستمزدها و ارائه برخی خدمات به این مبالغ احتیاج فوری دارد.

پیش از این اتحادیه عرب اعلام کرده بود که شورای انتقالی لیبی را به عنوان دولت قانونی این کشور به رسمیت می شناسد.

مطالب مرتبط