چنی از بوش خواسته بود سوریه را بمباران کند

دیک چنی حق نشر عکس Getty
Image caption دیک چنی در کتاب خاطراتش نوشته در تلاش برای اقدام نظامی علیه سوریه "صدایی تنها" بوده است

دیک چنی، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا در خاطرات شخصی خود فاش کرده است که در سال ۲۰۰۷ از جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا خواسته بود تا یک مرکز مشکوک به فعالیت هسته‌ای را در سوریه بمباران کند.

به گزارش نیویورک تایمز آقای چنی در کتاب خاطراتش که به زودی منتشر می‌شود، نوشته است در تلاش برای اقدام نظامی علیه سوریه "صدایی تنها" بوده است.

بر اساس این گزارش آقای چنی از کاندولیزا رایس و کالین پاول هم که هر دو از وزرای خارجه کابینه جورج بوش بودند، انتقاد کرده است.

کتاب خاطرات چنی با عنوان "دوران من: زندگی‌نامه شخصی و سیاسی" هفته آینده منتشر خواهد شد.

بنابر گزارش نیویورک تایمز، آقای چنی در این کتاب نوشته که موضوع برخورد با سوریه را در ماه ژوئن ۲۰۰۷ مطرح کرده است.

او در این باره نوشته است: "اما من صدایی تنها بودم... وقتی پیشنهادم را مطرح کردم، رئیس جمهور از بقیه حاضران پرسید: کسی با این پیشنهاد موافق است؟ حتی یک نفر هم دستش را بلند نکرد."

آقای چنی دلیل بی‌میلی دیگر نزدیکان و مشاوران رئیس جمهور وقت آمریکا را اطلاعات نادرستی می‌داند که پیش از آن دولت آمریکا درباره زرادخانه های تسلیحات کشتار جمعی عراق دریافت کرده بود.

مرکز مورد اشاره آقای چنی در سوریه در منطقه ای دورافتاده در صحرا، سال ۲۰۰۷ توسط اسرائیل بمباران شد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که آقای چنی در خاطرات خود کاندولیزا رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا را به دلیل تلاش‌‎هایش برای رسیدن به یک توافق‌نامه هسته‌ای با کره شمالی به ساده‌انگاری متهم کرده است.

او همچنین نوشته که معتقد است کالین پاول، دیگر وزیر خارجه جورج بوش، با انتقاد از سیاست‌های کابینه آمریکا در مقابل افرادی خارج از دولت، تلاش کرده تا آقای بوش را تضعیف کند.

مطالب مرتبط