سازمان ملل خواستار خویشتن داری در لیبی شد

طرابلس حق نشر عکس n
Image caption روز پنجشنبه نبردهایی در محله ابوسلیم گزارش شد

سازمان ملل متحد از همه طرف ها در مناقشه لیبی خواسته است گام هایی برای اطمینان از پرهیز از خشونت و انتقامجویی بردارند.

این درخواست درحالی مطرح می شود که گزارش هایی از بدرفتاری و اعدام های ظاهرا بدون محاکمه توسط نیروهای مخالف و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی منتشر شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین با آزاد کردن ۱.۵ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده لیبی برای رفع نیازهای انساندوستانه موافقت کرده است.

روز پنجشنبه نبردهای سنگین در بخش هایی از طرابلس پایتخت لیبی که اکنون تقریبا به طور کامل در اختیار مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است ادامه یافت.

در این روز درگیریهای تازه ای در محله ابوسلیم گزارش شد. این محله یکی از آخرین سنگرگاه های هواداران قذافی در پایتخت است.

مخالفان همچنین برای رسیدن به شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی، تلاش کرده اند اما با مقاومت شدیدی روبرو شده اند. گزارش هایی از حمله هواپیماهای ناتو به این شهر در طول شب وجود دارد.

شورای انتقالی ملی ساعات دیروقت پنجشنبه گفت که اکنون پایگاه سیاسی خود را از بنغازی به طرابلس منتقل کرده است.

شکنجه و قتل

روپرت کولویل سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل گفت که تایید گزارش های مربوط به اعدام های بدون محاکمه و شکنجه دشوار است، اما گفت که چنین حوادثی توسط کمیسیون تحقیق لیبی بررسی خواهد شد.

او به رویترز گفت: "ما همه کسانی را که در موضع قدرت در لیبی هستند، از جمله فرماندهان کارزار، ترغیب می کنیم گام هایی جدی برای اطمینان از عدم ارتکاب جنایات و اعمال انتقامجویانه بردارند."

سازمان ملل قبلا گفته است که بعضی اقدامات نظامی در لیبی می تواند جنایات جنگی یا جنایت علیه بشریت باشد.

روپرت وینگفیلد هیز خبرنگار بی بی سی از بیمارستانی در محله میتیگا در طرابلس بازدید کرده که اجساد ۱۷ جنگجوی مخالف به آنجا منتقل شده اند.

پزشکان گفته اند که اینها از زندانیان نیروهای قذافی در طرابلس بوده اند و پیشتر در جریان تسخیر پایتخت توسط مخالفان شکنجه و کشته شده اند.

دکتر حوئز زیتان یک مددیار پزشکی از بریتانیا که در این بیمارستان کار می کند، گفت حدود نیمی از اجساد دارای زخم گلوله در پشت سر بودند درحالی که دیگران جراحات بسیار شدیدی در دست و پا داشتند.

او گفت که این اجساد به عنوان شواهد احتمالی که در یک دادگاه جنایات جنگی استفاده خواهد شد معاینه شدند.

در همین حال اجساد حداقل 12 جنگجوی وفادار به سرهنگ قذافی - که دو نفر آنها دستشان از پشت بسته شده بود - در مرکز طرابلس پیدا شده است.

گزارش ها حاکیست که در بازوی یکی از اجساد سوزن تزریق وجود داشت و بقیه به شدت سوزانده شده بودند.

عفو بین الملل می گوید که "شهادت های قوی" درباره بدرفتاری توسط دو طرف در شهر ساحلی زاویه در اختیار دارد. از جمله در مورد ادعای خشونت توسط مخالفان علیه کارگران مهاجری که متهم به مزدوری هستند.

عصر پنجشنبه، سازمان ملل به توافقی برای آزاد کردن یک و نیم میلیارد دلار دارایی های لیبی دست یافت که پس از حذف اشارات در متن به شورای انتقالی ملی بود.

آفریقای جنوبی مانع این اقدام شده بود، از جمله با ذکر این نگرانی که دادن پول به شورای انتقالی ملی تلویحا به معنی به رسمیت شناختن آن به عنوان دولت مشروع لیبی است.

آفریقای جنوبی و اتحادیه آفریقا هنوز شورای مخالفان را به رسمیت نشناخته اند.

مطالب مرتبط