توفان آیرین باهاما را در هم کوبید

آیرین در باهاما حق نشر عکس AP
Image caption آیرین در باهاما خساراتی به بار آورده است

توفان موسوم به آیرین که هم اکنون در منطقه کارائیب است، خانه های بسیاری را در جزایر باهاما ویران کرده و دستکم پنج کشته بر جای گذاشته است.

این توفان به تدریج به سوی شرق آمریکا در حرکت است و هزاران نفر از مردم این منطقه روز پنجشنبه خانه های خود را ترک کردند.

با نزدیک شدن این طوفان، مسئولین ایالت های شرق آمریکا از کارولینای شمالی تا نیویورک اعلام وضعیت فوق العاده کرده اند و دستور داده اند مردم بسیاری از مناطق را تخلیه کنند.

سازمان حوادث غیرمترقبه آمریکا هشدار داده زمان زیادی برای مردم باقی نمانده و این توفان با سرعت ۱۸۵ کیلومتر در ساعت به آنها نزدیک می شود.

پیش بینی شده است که آیرین روز شنبه به ایالت کارولینای شمالی برسد و سپس به سوی نیویورک حرکت کند.

مقام های آمریکایی نگرانند که بر خلاف جنوب این کشور که همواره با توفان دست و پنجه نرم می کند، ایالت های شمالی آمادگی چندانی نداشته باشند و به شدت در مقابل آن آسیب پذیر باشند.

در واشنگتن خطر این توفان موجب لغو مراسم گشایش بنای یادبود مارتین لوتر کینگ، رهبر سیاهان و فعال مدنی دهه ۶۰ آمریکا شده که قرار بود در روز یکشنبه همزمان با ۴۸ امین سالگرد سخنرانی معروف "من رویایی دارم" او برگزار شود. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قرار بود در مراسم افتتاح این بنای ۱۲۰ میلیون دلاری سخنرانی کند.

روز سه شنبه نیز زلزله ۸/۵ ریشتری در این منطقه زندگی مردم را برای ساعاتی مختل کرد.

آقای اوباما در ایالت کارولینای شمالی اعلام وضعیت اضطراری کرده و گارد ملی آمریکا نیز گفته است ۹۸ هزار نیروی کمکی آماده امداد رسانی به آسیب دیدگان احتمالی هستند.

علاوه بر این، میلیون ها بسته غذا و بطری آب نیز برای کمک به افرادی که ممکن است به پناهگاه ها بروند تهیه شده است.

توفان آیرین روز چهارشنبه صدها خانه را در جزایر باهاما ویران، راه ها را نابود و برق بسیاری از مناطق را قطع کرد.

مطالب مرتبط