شورای ملی انتقالی لیبی 'به طرابلس منتقل شده است'

علی الترهونی حق نشر عکس Reuters
Image caption الترهونی: از این لحظه آغاز فعالیت نهادهای اجرایی را در طرابلس آزاد، اعلام می کنم

درگیری در نقاط مختلف لیبی از جمله طرابلس ادامه دارد اما شورای ملی انتقالی گفته است فعالیت شورا در پایتخت ادامه می یابد.

روز جمعه، ۴ شهریور (۲۶ اوت)، به نقل از منابع شورای ملی انتقالی لیبی تایید شد که این شورا به منظور اداره امور کشور به عنوان دولت موقت، مقر خود را از بنغازی، مرکز مخالفان حکومت معمر قذافی طی هفت ماه گذشته، به طرابلس منتقل کرده است.

شامگاه گذشته، علی الترهونی، وزیر دارایی شورای ملی انتقالی، در یک نشست خبری گفت: "من از این لحظه آغاز فعالیت نهادهای اجرایی را در طرابلس آزاد، اعلام می کنم."

این عضو شورای انتقالی خطاب به طرفداران مسلح قذافی گفت: "پیام آخر من به کسانی که هنوز به روی انقلاب اسلحه می کشند این است که اسلحه هایتان را زمین بگذارید و به خانه هایتان بازگردید و ما قول می دهیم انتقامی در کار نخواهد بود."

مقامات شورای قبلا گفته بودند که تصمیم به استقرار در طرابلس با مساله دستگیری معمر قذافی ارتباطی ندارد و از نظر این شورا، وی و طرفدارانش شورشیان مخالف دولت مشروع و قانونی لیبی محسوب می شوند.

در عین حال، به گفته خبرنگاران خارجی، به نظر نمی رسد که جابجایی این شورا کامل باشد زیرا در روز جمعه، هنوز بسیاری از اعضای ارشد این شورا همچنان در بنغازی بودند یا در خارج از کشور به سر می بردند.

Image caption نهادهای بین المللی خواستار جلوگیری از بدرفتاری با اسیران جنگی شده اند

با اینهمه، ناظران عملکرد شورای انتقالی در زمینه نظارت بر عملیات نیروهای مخالف و همچنین ارتباط با کشورهای خارجی را تا کنون موفقیت آمیز ارزیابی کرده اند.

به خصوص، تصمیم سازمان ملل در شامگاه گذشته در موافقت با آزاد کردن یک و نیم میلیارد دلار از اموال مسدود شده لیبی و تحویل آن به شورای ملی انتقالی موضع این شورا را تقویت کرده است.

پیشتر، مقامات شورا گفته بودند که مهمترین خطری که امنیت لیبی را تهدید می کند، کمبود منابع مالی برای اداره امور کشور و به خصوص تامین مخارج ادامه جنگ برای پاکسازی کشور از طرفداران مسلح قذافی است.

وزیر دارایی شورای ملی مقاومت در نشست خبری خود گفت که با تصمیم سازمان ملل، این شورا می تواند "روند بازسازی کشور را آغاز کند."

ادامه نبرد

علی الترهونی با تاکید بر اینکه انقلاب لیبی به ثمر رسیده، در واکنش به پیام های معمر قذافی که از مردم لیبی خواسته است "موشها" را از پایتخت اخراج کنند، گفت: "حالا قذافی موشی است که زیر زمین پنهان شده و از سوراخی به سوراخ دیگر می خزد."

اگرچه از اوایل هفته جاری، حکومت قذافی تسلط بر پایتخت را از دست داده، اما رهبر لیبی همچنان از محلی نامعلوم به ارسال پیام هایی برای طرفداران خود ادامه می دهد و آنان را به نبرد با مخالفان تشویق می کند.

معمر قذافی در آخرین پیام صوتی خود از "مردم لیبی" خواست تا از طرابلس خارج نشوند و تمامی مخالفان را نابود و شهر را از وجود آنان پاکسازی کنند.

طی شبانه روز گذشته، درگیری های پراکنده در نقاط مختلف طرابلس و به خصوص مجتمع دولتی باب العزیزیه، مقر قذافی، و محله ابو سلیم شاهد مقاومت طرفداران قذافی بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آلبوم عکس وزیر خارجه سابق آمریکا از جمله غنایمی است که از اقامتگاه قذافی به دست آمده است

روز گذشته، تصاویری از اجساد هر دو طرف درگیری در ابوسلیم منتشر شد و به گزارش آسوشیتدپرس، دهها جسد در محوطه بیمارستان این محله یافت شده است.

در این گزارش آمده است که به نظر می رسد بسیاری از کشته شدگان پوستی تیره تر از اکثر مردم لیبی دارند که این احتمال را مطرح می کند که ممکن است این اجساد به مزدوران آفریقایی تعلق داشته باشد که حکومت قذافی برای سرکوب مردم استخدام کرده بود.

در باب العزیزیه نیز اجسادی برجای مانده که دست های برخی از آنها با طناب از پشت بسته شده و جای تک گلوله در جمجمه آنها دیده می شود.

سایر اجساد در کنار چادرهایی در محوطه باب العزیزیه رها شده اند که ممکن است محل سکونت موقت گروهی از طرفداران قذافی بوده باشد که برای حمایت از او در این محل گرد آمده بودند.

مشخص نیست که این افراد چگونه و توسط چه کسانی به قتل رسیده اند.

گفته می شود تا کنون صدها نفر از هر طرف درگیری به اسارت طرف دیگر در آمده اند و سازمان های بین المللی، در واکنش به گزارش هایی از بدرفتاری با طرفداران معمر قذافی که به اسارت در آمده اند، از هر دو طرف درگیری خواسته اند علیه اسرا دست به خشونت نزنند.

در همانحال، گزارش ها و تصاویر متنوعی از تحولات لیبی انتشار یافته که فیلمی از یک تونل زیر زمینی از جمله آنهاست.

یکی از جالب ترین گزارش هایی روز گذشته از طرابلس مخابره شده، مربوط به کشف آلبومی در اقامتگاه معمر قذافی در باب العزیزیه شامل تصاویر کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، بود.

مطالب مرتبط