جنگنده های بریتانیا پناهگاه قذافی را در سرت بمباران کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرماندهان مخالفان تصور می‌کنند جنگ برای رسیدن به سرت، سه تا چهار روز دیگر طول خواهید کشید

به گفته مقامات وزارت دفاع بریتانیا، جنگنده‌های تورنادوی این کشور، با پرتاب موشک‌های هدف‌یاب، پناهگاه معمر قذافی، رهبر لیبی، را در سرت، شهر زادگاه او، مورد حمله قرار داده‌اند.

جت‌های تورنادو، ماموریت خود را دیشب (پنجشنبه ۲۵ اوت)، با پرواز از یک پایگاه نیروی هوایی بریتانیا در نورفولک، در خاک این کشور، آغاز کردند.

مخالفان مسلح معمر قذافی هم با فرستادن تانک و موشک‌انداز، سرگرم تجدید قوا در جاده‌ای هستند که به سمت سرت می‌رود.

رهبران مخالفان از دولت‌های خارجی خواسته‌اند که دارایی‌های مسدود شده لیبی در این کشورها را آزاد کنند و در اختیار آنها قرار دهند.

سازمان ملل متحد قبول کرده است که ۱.۵ میلیارد دلار از پول های لیبی را که به دنبال اعمال تحریم علیه دولت معمر قذافی مسدود شده بود، برای برطرف کردن نیازهای بشردوستانه، آزاد کند.

نزدیک شدن به هدف

پناهگاه معمر فذافی در سرت شامل مرکز فرماندهی و کنترل است. نشانه‌ای از اینکه آقای قذافی در زمان حمله در پناهگاه و یا حتی در شهر سرت بوده است، وجود ندارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption مخالفان به ارسال تسلیحات و تجهیزات جنگی به سوی سرت مبادرت کرده اند

لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا، به بی بی سی گفت: "هدف، پیدا کردن معمر قذافی نیست، بلکه هدف این است که توانایی ادامه جنگ علیه مردم لیبی از او گرفته شود."

آقای فاکس ادامه داد: "هدف ما از حمله دیشب به پناهگاه قذافی در سرت این بود که مطمئن شویم که چنانچه رژیم قذافی تصمیم بگیرد طرابلس را ترک کند، محل دیگری برای فرماندهی و کنترل عملیات نظامی نداشته باشد."

پل وود، خبرنگار بی بی سی که همراه مخالفان مسلح معمر قذافی است، می گوید که با وجود مقاومت شدید و غیرمنتظره‌ای که مخالفان با آن روبرو شده‌اند، روحیه‌شان همچنان خوب و مثبت است.

خبرنگار بی بی سی می گوید که فرماندهان مخالفان تصور می‌کنند جنگ برای رسیدن به سرت، سه تا چهار روز دیگر طول خواهید کشید.

مطالب مرتبط