نخست وزیر ژاپن استعفا داد

نائوتو کان نخست وزیر ژاپن حق نشر عکس Reuters
Image caption به احتمال بسیار زیاد رهبر جدید حزب دمکراتیک ژاپن، جانشین نائوتو کان خواهد بود

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، که در محاصره انتقادات شدید قرار گرفته بود، استعفا داده است؛ به این ترتیب ژاپن در انتظار انتخاب ششمین نخست وزیر در طی پنج سال گذشته است.

به دنبال وقوع زمین لرزه و سونامی ۱۱ مارس در سواحل شمال شرقی ژاپن و آسیبی که به نیروگاه هسته ای فوکوشیما در این کشور وارد شد، نائوتو کان با انتقاد شدید نسبت به نحوه واکنش او به این بحران رو برو بود.

آقای کان در ماه ژوئن قول داد که اگر سه قانون به تصویب پارلمان ژاپن برسد، او استعفا خواهد داد - این سه قانون روز جمعه به تصویب پارلمان رسید.

قرار است که روز دوشنبه حزب دموکراتیک، حزب حاکم در ژاپن، رهبر جدیدی برای خود انتخاب کند.

به احتمال بسیار زیاد، جانشین آقای کان، یعنی رهبر جدید حزب دموکراتیک ژاپن، نخست وزیر بعدی این کشور خواهد بود.

چالش‌های پیش رو

نائوتو کان تصمیم خود به کناره گیری را در جلسه امروز حزب دموکراتیک ژاپن اعلام کرد که بطور زنده برای مردم پخش شد. انتظار می رود او تا پایان روز جمعه یک کنفرانس خبری برگزار کند.

آقای کان با نگاهی به کارنامه ۱۵ ماهه خود به عنوان نخست وزیر ژاپن، از عملکرد خود دفاع کرد و گفت که با توجه به تمامی مشکلاتی که در این مدت در برابر او بوده، از جمله بحران هسته‌ای در نیروگاه فوکوشیما و درگیری‌های سیاسی حتی در حزبش، او هر چه از دستش برمی‌آمد، انجام داده است.

استعفای نخست‌وزیر ۶۴ ساله ژاپن، به هیج وجه غیرمنتظره نبود و در حالی صورت گرفت که میزان محبوبیت او هم در میان مردم شدیدا رو به کاهش است.

آقای کان روز دوشنبه گذشته با دادن وعده استعفا در آینده نزدیک، موفق به گرفتن رای اعتماد از پارلمان شد.

روند کند بهبود

در جریان زلزله و سونامی که در شمال شرقی ژاپن روی داد، بیش از ۱۵ هزار ۷۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از۴ هزار و ۵۰۰ نفر هم هنوز مفقودالاثرند. کسانی که زندگیشان بر اثر وقوع این زمین لرزه و سونامی لطمه دیده است، می گویند که تلاش کافی برای کمک به آنها انجام نگرفته است.

آنچه پس از وقوع این سونامی و زلزله، در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما روی داد، بزرگترین حادثه هسته‌ای جهان در طی ۲۵ سال گذشته در جهان روی داده است.

مطالب مرتبط