هشدار یونسکو در مورد غارت آثار تاریخی در لیبی

میراث جهانی در لیبی
Image caption لیبی دارای ۵ محل تاریخی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد از جمله قصر الحج

یونسکو، نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به دلالان بین المللی آثار هنری و موزه ها هشدار داده است که ممکن است بعضی از آثار هنری یا تاریخی که با آن سروکار پیدا می کنند، در دوران جنگ از لیبی به غارت رفته باشند.

ایرینا بوکووا، رئیس یونسکو، در بیانیه ای گفته است که "به ویژه در شرایط فعلی باید خیلی نسبت به این موضوع محتاطانه رفتار شود".

خانم بوکووا همچنین از مردم لیبی خواست که از "میراث فرهنگی ارزشمندشان" مراقبت کنند.

لیبی دارای ۵ محل تاریخی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد از جمله قورینه که یکی از شهرهای مهم یونان باستان بوده است.

خانم بوکووا در بیانیه خود گفته است: "تجربه به ما نشان داده است که در دوران ناآرامی اجتماعی، احتمال دست زدن به اقدامات ویرانگرایانه، تبدیل به خطری جدی می شود."

او در ادامه بیانیه خود افزود: "ما آموخته‌ایم که با دقت بیشتری مراقب افراد بی پروایی باشیم که غالبا با رفتار خود موجب آسیب رساندن به آثار تاریخی و بناهای تاریخی می شوند."

رئیس یونسکو گفت که با کشورهای همسایه لیبی هم تماس گرفته است و "در مورد اهمیت مبارزه با قاچاق و صادرات غیرقانونی آثار تاریخی تاکید کرده است."

ایرینا بوکووا گفته است که یونسکو آماده هرگونه کمک برای ارزیابی میزان خسارات وارد شده به آثار تاریخی لیبی است و برنامه هایی هم برای محافظت از آنها در دست تهیه دارد که "به محض امکان پذیر بودن" آن را اجرا خواهد کرد.

ناآرامی‌هایی که در ماه‌های اخیر در خاورمیانه روی داده است، شرایطی به وجود آورده است که عده‌ای از آن برای غارت موزه‌ها و آثار تاریخی استفاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط