حمله نیروهای امنیتی سوریه به مسجدی در دمشق

دمشق حق نشر عکس Reuters

فعالان سوری می گویند نیروهای امنیتی این کشور به معترضان در یکی از مساجد دمشق حمله کرده‌اند.

بر اساس این گزارش ها نیروهای امنیتی با هجوم به مسجد الرفائی در یکی از محلات دمشق عده ای از حضار از جمله امام جماعت مسجد را مجروح کرده اند.

گزارش های تایید نشده همچنین از کشته شدن یکی از معترضان بر اثر این درگیری ها حکایت دارد.

مسئولان سازمان ملل متحد می‌گویند از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در ماه مارس امسال، بیش از دو هزار نفر از معترضان کشته شده اند.

یک فیلم ویدیویی که از اعتراضات امروز شنبه، ۲۷ اوت ۲۰۱۱ میلادی در جریان اعتراضات در مسجد الرفائی منتشر شده است، معترضان را در حالی نشان می دهد که شعار می دهند: "مردم خواستار سقوط رژیم هستند".

به علاوه امروز معترضان برای نخستین بار خواهان اعدام بشار اسد، رییس جمهوری سوریه شدند.

گزارش ها حاکی است که معترضان با استفاده از قفسه های کتاب و جاکفشی سعی داشتند مانع از ورود نیروهای امنیتی به داخل مسجد شوند.

گفته می شود پیش نماز این مسجد که ۸۰ سال سن دارد توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از گروههای مدافع حقوق بشر در سوریه که در لندن مستقر است، گزارش داده که بر اثر درگیری در این مسجد یک نفر کشته شده است.

در چند شهر دیگر سوریه از جمله لاذقیه هم چندین مورد کشته و مجروح بر اثر وقوع درگیرهای تازه گزارش شده است که البته تایید این گزارش ها تا این لحظه ممکن نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود سرکوب شدید اعتراضات توسط حکومت بشار اسد، معترضان همچنان با حضور در خیابان ها خواهان کناره گیری او از قدرت می شوند

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می گوید پس از وقوع درگیری امروز در این مسجد در دمشق، گزارش شده که مردم در چند شهر دیگر برای نشان دادن همدلی خود با امام جماعت این مسجد دست به اعتراض زده اند.

با توجه به اینکه دولت سوریه به خبرنگاران خارجی اجازه ورود به این کشور را نمی دهد، تایید اخبار و گزارش هایی که از فعالان سوری و مقامات محلی منتشر می شود آسان نیست.

گزارش هیات تحقیق سازمان ملل از سوریه

گزارش جدید از وقوع درگیری در این مسجد در دمشق یک روز پس از آن منشر می شود که یک هیات ویژه سازمان ملل که برای بررسی وضعیت شهروندان عادی به سوریه سفر کرده بود، از "نیاز فوری برای حفاظت از جان غیرنظامیان" در این کشور خبر داده بود.

تیم تحقیقاتی سازمان ملل متحد با پایان سفر خود به سوریه نتیجه گرفت که "گرچه بحرانی انسانی سراسر کشور را فرا نگرفته، نیاز مبرمی به حفاظت از غیرنظامیان سوریه" در مقابل استفاده بیش از حد حکومت از زور وجود دارد.

این نخستین هیات تحقیقاتی است که از هنگام آغاز اعتراضات چند ماه گذشته اجازه ورود به سوریه را پیدا کرده است.

دولت سوریه قول داده بود به این تیم اجازه دهد آزادانه کلیه تحقیقات خود را انجام دهد، اما سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که حضور دائمی مامورین حکومت مانع از تحقیقات کامل و مستقل این گروه شد.

سازمان ملل متحد تعداد کشته های اعتراضات سوریه را که از ماه مارس آغاز شده ۲۲۰۰ نفر برآورد می کند.

شورای امنیت بر سر اعمال تحریم علیه سوریه دچار اختلاف است.

مطالب مرتبط