مخالفان مسلح معمر قذافی در صدد رفع کمبودهای اولیه در طرابلس

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رهبران مخالفان مسلح دولت لیبی اعلام کرده‌اند که برای رفع نیازهای ساکنان طرابلس، که به گفته سازمان ملل متحد زندگی ساکنان آن را به محاطره انداخته است، تدابیری در نظر گرفته‌اند.

رهبران مخالفان قول داده‌اند که مواد سوختی لازم را بین مردم توزیع کنند و آب و کمک های پزشکی را هم از طریق دریا و بندر مصراته وارد شهر کنند.

اما آنها به مردم هشدار داده اند که به دنبال چنین پیروزی سریعی، نباید در انتظار معجزه باشند.

محمود شمام، یکی از سخنگویان شورای ملی انتقالی لیبی در یک کنفرانس خبری گفت که امروز (شنبه ۲۷ اوت) مقادیری بنزین در پایتخت توزیع خواهد شد، و ظرف دو روز آینده هم با انتقال سایر مواد سوختی به طرابلس، امکان تولید دوباره برق فراهم می شود.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که پس از چندین روز جنگ، شهر بدون آب آشامیدنی است و مواد خوراکی هم بسیار کمیاب است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل متحد خواهان ارسال کمک‌های بین‌المللی فوری به لیبی شده است

دولت بریتانیا امروز (شنبه ۲۷ اوت) گفت که بودجه‌ای در اختیار صلیب سرخ قرار خواهد داد تا تیم‌های پرشکی برای رسیدگی به وضعیت ۵۰۰۰ نفر زخمی به لیبی اعزام کند و برای ۷۰۰ هزار نفر دیگر هم آذوقه تهیه کند.

مهاجران خارجی

سازمان بین‌المللی مهاجرت، وابسته به سازمان ملل متحد، می‌گوید که به شدت در تلاش است تا خود را به کارگران مهاجری برساند که از مناطق دیگر آفریقا برای کار به لیبی آمده‌اند و اکنون به دلیل بروز جنگ در این کشور، در آنجا گرفتار شده‌اند.

رئبس شعبه این سازمان در شهر بنغازی به بی‌بی‌سی گفت که این مهاجران آفریقایی با خصومت شدیدی از طرف ساکنان لیبیایی طرابلس روبرو شده‌‌اند.

یک کشتی حامل ۲۶۰ تن از این مهاجران با کشتی به بندر بنغازی منتقل شده‌اند.

در عین حال بعضی از گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی از نیروهای خارجی که در جبهه معمر قذافی می‌جنگیده اند، اکنون وارد خاک مالی و نیجر شده‌اند. گفته می‌شود که به هر یک از آنها مبلغی، تا حداکثر ۱۰ هزار دلار، داده می‌شد تا در حمایت از دولت لیبی بجنگند.

کنترل طرابلس

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان مسلح در لیبی می‌گویند تقریبا کنترل کامل طرابلس، پایتخت، را در اختیار دارند

مخالفان مسلح در لیبی می‌گویند در حال حاضر تقریبا کنترل کامل طرابلس، پایتخت لیبی را در اختیار دارند و تنها در چند منطقه با مقاومت طرفداران سرهنگ معمر قذافی رو به رو شده‌اند.

درگیری‌های پراکنده‌ای در اطراف فرودگاه بین المللی طرابلس میان طرفین روی داده اما مرکز شهر عمدتا آرام است.

در نقاط دیگر کشور نیز مخالفان مسلحدر برخی مناطق با مقاومت جدی نیروهای مخالف رو به رو شده اند.

در راس لانوف، شهر بندری نفت خیز، هواداران سرهنگ قذافی در برابر حملات مخالفان مقاومت کرده اند.

شورشیان در حال آماده شدن برای حمله به شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی هستند. این شهر، آخرین پایگاه عمده رهبر لیبی به شمار می‌رود.

درخواست دبیرکل سازمان ملل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل از همه طرف های درگیر در لیبی خواسته گام هایی برای پرهیز از خشونت و انتقام جویی بردارند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از جامعه جهانی خواسته تا با همکاری با یکدیگر، نظم را در لیبی برقرار کرده و به درگیری ها پایان دهند.

آقای بان گفت بحران لیبی وارد مرحله جدیدی شده و در این مرحله، تاکید باید بر انتقال نرم و آرام قدرت باشد.

او گفته است رهبران کشورها باید به لیبی برای مقابله با بحران انسانی موجود کمک کنند.

دبیرکل سازمان ملل که پس از نشستی در سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، افزود نیازی فوری برای پایان دادن به درگیری ها و برقراری ثبات وجود دارد.

لیبی در حال حاضر با کمبود آب آشامیدنی، مواد غذایی، سوخت و تجهیزات پزشکی رو به رو است و این مساله، جان میلیون ها نفر را به خطر انداخته است.

سازمان ملل متحد اخیرا با آزاد کردن ۱.۵ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده لیبی برای رفع نیازهای انساندوستانه موافقت کرد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین خواهان رابطه بهتر شورای ملی انتقالی لیبی و اتحادیه آفریقا شد. این اتحادیه تا کنون از به رسمیت شناختن این شورا به عنوان دولت قانونی و مشروع لیبی خودداری کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط