فرمانده عملیاتی القاعده 'در پاکستان کشته شد'

عطیه عبدالرحمن
Image caption عطیه عبدالرحمن در نوجوانی به اسامه بن لادن پیوست

یک مقام ارشد آمریکایی گفته است عطیه عبدالرحمن، فردی که احتمالا فرمانده عملیاتی طالبان بود در پاکستان کشته شده است.

وی افزود این شبه نظامی لیبیایی در ۲۲ اوت در یک منطقه نا آرام قبیله ای در وزیرستان پاکستان کشته شد.

هنوز چگونگی کشته شدن او اعلام نشده، اما گزارش شده است که یک هواپیمای بدون سرنشین سازمان جاسوسی آمریکا، سیا، همان روز عملیاتی را در وزیرستان پاکستان انجام داد.

گفته می شود عبدالرحمن نفر دوم فهرست پنج چهره اصلی شبه نظامیان در پاکستان و افغانستان بوده است که آمریکا بدنبال دستگیری یا کشته شدن آنهاست.

مقامهای اطلاعاتی پاکستان در اکتبر ۲۰۱۰ اعلام کردند که گمان می کنند عبدالرحمن در عملیات هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در وزیرستان شمالی کشته شد.

او که کمتر از ۴۰ سال داشت از نزدیکان اسامه بن لادن بود. رهبر طالبان در مه گذشته توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان کشته شد.

عبدالرحمن در دهه ۱۹۸۰ و در هنگام نوجوانی به اسامه بن لادن در افغانستان پیوست.

او مدتی بعد بعنوان کارشناس مواد انفجاری القاعده و همچنین علوم اسلامی معروف شد.

پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱، او همراه با اسامه بن لادن به مرز افغانستان و پاکستان گریخت و حلقه ارتباطی سایر گروههای تندروی اسلام گرا در خاورمیانه و شمال آفریقا شد.

در ژوئن ۲۰۰۶، ارتش آمریکا نامه ای را پیدا کرد که او به ابو مصعب الزرقاوی، فرمانده کشته شده القاعده در عراق نوشت و در آن از او بدلیل حمله به شیعیان و کنار زدن سایر گروه های پیکارجو انتقاد کرد.

گفته می شود عبدالرحمن موفق شد اتحادی بین القاعده و گروه سلفی الجزایر ایجاد کند. پس از آن این گروه نام خود را به "القاعده در مغرب اسلامی" تغییر داد.

اخیرا نیز گزارش های منتشر شده بود که او فرستاده القاعده در ایران است.

در ژوئن گذشته مقام های آمریکایی او را بعنوان فرمانده عملیاتی القاعده معرفی کردند.

مطالب مرتبط