دبیرکل اتحادیه عرب برای ارائه پیشنهاد به سوریه می‌رود

نبیل العربی حق نشر عکس Reuters

قرار است نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب به منظور تلاش برای حل بحران سیاسی سوریه به زودی به این کشور سفر کند.

مسئولان اتحادیه عرب در بیانیه‌ای بدون ارائه جزییات، تنها اعلام کرده اند که آقای العربی در این دیدار "پیشنهادی را برای حل بحران ارائه خواهد داد".

این تصمیم در پی دیدار جمعی از وزرای خارجه کشورهای عربی در قاهره، پایتخت مصر گرفته شد.

آنها همچنین از مسئولان حکومت سوریه خواسته اند با پایان دادن به خشونت ها، یک رشته اصلاحات سیاسی را در این کشور آغاز کنند.

سازمان ملل به تازگی در گزارشی اعلام کرد که از زمان آغاز اعتراضات در سوریه به سیاست های حکومت بشار اسد، بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده اند.

بتانی بل، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید اتحادیه عرب فشار خود بر حکومت سوریه را افزایش داده است، اما بر خلاف لیبی، تا کنون عضویت سوریه در این اتحادیه را به حال تعلیق در نیاورده است.

در بیانیه اخیر اتحادیه عرب آمده است: "وزرای خارجه از دبیرکل اتحادیه عرب خواسته اند تا طی یک ماموریت فوری به دمشق سفر کرده و پیشنهاد اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه را به مسئولان این کشور منتقل کند".

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در این بیانیه از مسئولان حکومت سوریه خواسته اند که به "حق" مردم این کشور برای زندگی در امنیت احترام بگذارند، و "خواسته های مشروع" آنها برای ایجاد اصلاحات سیاسی و اجتماعی را مد نظر داشته باشند.

این بیانیه همچنین به نقش سوریه در ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه اشاره دارد.

اما خبرگزاری فرانسه می گوید مقام های سوری طی یادداشتی دیپلماتیک به درخواست های طرح شده در بیانیه وزرای خارجه اتحادیه عرب پاسخ منفی داده اند. خبرگزاری فرانسه می گوید در این یادداشت آمده که بیانیه اخیر اتحادیه عرب در "تناقض آشکار با اصول طرح شده در منشور اتحادیه عرب" است.

در هفته های اخیر فشارهای بین المللی بر بشار اسد، رییس جمهوری سوریه برای پایان دادن به کشتار معترضان در این کشور افزایش یافته است.

ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که اعتماد خود را به همسایه اش سوریه از دست داده است.

عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه گفت که شرایط در ترکیه به گونه ای در آمده است که انجام هرگونه تغییری اندک و دیر هنگام به نظر می رسد.

آقای گل به خبرگزاری دولتی ترکیه گفت: "همه باید بدانند که ما با مردم سوریه هستیم. آنچه اصل است، ملت سوریه است".

ایران که متحد اصلی سوریه در منطقه خاورمیانه محسوب می شود هم از این کشور خواسته به خواسته های مردم خود گوش فرا دهد.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران دیروز شنبه گفته بود که حکومت ها باید به خواسته های ملت خود پاسخ دهند. حال این حکومت می خواهد حکومت سوریه باشد یا یمن یا هر کشور دیگری.

روسیه با پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که توسط آمریکا، بریتانیا و آلمان تنظیم شده بود و درخواست مسدود کردن دارایی های بشار اسد و تحریم فروش سلاح به سوریه را مطرح کرده بود، مخالفت کرده است.

روسیه در مقابل، متن پیش نویس قطعنامه ای را ارائه داده است که در آن از حکومت سوریه می خواهد روند اجرای اصلاحات سیاسی در کشور را سرعت بخشد.

مطالب مرتبط