با عبور آیرین، نیویورک به شرایط عادی باز می‌گردد

آیرین حق نشر عکس AP

با فروکش کردن سطح آب در بعضی از معابر شهر نیویورک که بر اثر توفان آیرین جمع شده بود، زندگی عادی به تدریج به این شهر باز می گردد.

گزارش ها از این شهر حاکی است که میزان خرابی ها بسیار کمتر از چیزی است که پیش از این نسبت به آن هشدار داده شده بود.

با این وجود تا پیش از رسیدن به نیویورک، توفان آیرین خرابی های گسترده ای را در برخی از نقاط سواحل شرقی ایالات متحده ایجاد کرده بود.

با وجود کاهش محسوس قدرت توفان، وزش بادهای شدید و ریزش باران در سطح شهر موجب شد مشکلاتی برای ساکنان این شهر ایجاد شود.

اکنون با عادی تر شدن شرایط در نیویورک، به بیش از ۳۰۰ هزار نفر از ساکنان مناطقی که در خطر سیل قرار داشتند اجازه داده شده است که به خانه های خود بازگردند.

شهردار نیویورک اعلام کرده است که بازار بورس این شهر فردا در اول هفته، فعالیت خود را به صورت عادی انجام خواهد داد.

با این حال مسافرت هوایی و سیستم متروی نیویورک همچنان در حالت تعطیل به سر می برند.

قطعی برق

توفان آیرین در کارولینای شمالی به تخریب بعضی از ساختمان منجر شد و با تاثیر بر شبکه برق رسانی میلیون ها نفر را در خاموشی فرو برد.

این توفان که از منطقه کارائیب شروع به وزیدن کرده بود، در ابتدا در درجه ۳ از نظر قدرت قرار داشت، و گزارش شده بود که بادهایی با سرعت ۱۹۲ کیلومتر در ساعت این مناطق را در نوردیدند.

حق نشر عکس AP
Image caption پرواز هواپیماها در نیویورک دست کم تا دوشنبه بعد از ظهر به حالت تعلیق در آمده است

با وجود کاهش قدرت این توفان، مرکز رصد توفان در آمریکا گزارش داد که سرعت حرکت توفان آیرین در هنگام رسیدن به شهر نیویورک به ۱۰۵ کیلومتر در ساعت رسیده بود.

انتظار می رود از قدرت توفان آیرین پیش از رسیدن به کانادا در یکشنبه شب، باز هم کاسته شود.

مقامات آمریکایی می گویند اتخاذ تدابیر ایمنی پیش از رسیدن توفان به سواحل شرقی آمریکا تا حد زیادی در کاهش خسارات ناشی از توفان موثر بوده است.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک می گوید در مجموع با توجه به تدابیر پیش بینی شده، وضعیت این شهر با گذشتن توفان نسبتا خوب است.

او افزود که تا حصول اطمینان از ایمنی سیستم حمل و نقل مترو، شبکه قطار زیرزمینی نیویورک تعطیل خواهد بود.

مسئولان نظارت بر سیستم حمل و نقل هوایی هم می گویند دست کم تا دوشنبه بعد از ظهر مسافرت هوایی مقدور نخواهد بود.

آقای بلومبرگ از شهروندانی که بی صبرانه مایلند به خانه هایشان بازگردند خواست اندکی تحمل داشته باشند، و در عین حال از لزوم اتخاذ تصمیم برای تخلیه بخش هایی از شهر نیویورک دفاع کرد.

شهردار نیویورک گفت: "ما به هیچ وجه در مواردی که با جان انسانها سر و کار دارد خطر نمی کنیم. در بهترین حالت تدابیری در نظر گرفته می شود که به آنها نیازی نبوده است".

مطالب مرتبط