هزینه طرح “سنگتوده-۲” تا به ۷۰ میلیون دلار افزایش یافته است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منابع سفارت ایران در تاجیکستان می‌گویند که در مورد هزینه طرح نیروگاه "سنگتوده-2" میان تاجیکستان و ایران اختلافات نظر وجود دارد

بالاروی (افزایش) قیمت مواد ساختمانی، سوخت و مشکل ترانزیت آنها به تاجیکستان به افزایش هزینه طرح نیروگاه “سنگتوده-۲” منجر شده است.

یک منبع از سفارت ایران در تاجیکستان که نخواست نامش افشا شود، روز دوشنبه ۲۹ اوت به بی بی سی گفت که این طرح بین ۶۵ تا به ۷۰ میلیون دلار افزایش هزینه داشته است. به اعتقاد وی، دولت تاجیکستان باید چنین افزایش هزینه این طرح را بپذیرد.

این در حالیست که هفته گذشته مسئولان شرکت ایرانی “فراب” که مشغول ساختمان نیروگاه “سنگتوده-۲” است، گفتند که بهره‌برداری از این نیروگاه تا دو ماه آینده آغاز خواهد شد.

دلیل اصلی این امر، تعویق ترانزیت کالاهای مورد نیاز این نیروگاه از قلمرو ازبکستان در سال گذشته عنوان شد.

ولی منبع سفارت ایران در تاجیکستان گفت: “افتتاح نیروگاه “سنگتوده-۲” روز دوشنبه ۵ سپتامبر با شرکت رؤسای جمهور ایران و تاجیکستان برگزار خواهد شد و هیچ مشکل فنی برای تأخیر این امر وجود ندارد.”

به گفته وی، مشکلی که در زمینه “سنگتوده-۲” مورد بررسی هست، به افزایش هزینه این طرح، از جمله بالاروی قیمت آن ربط دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption انتظار می‌رود، اختلاف نظر در مورد هزینه طرح "سنگتوده-2" در دیدار قریب الوقوع رؤسای جمهور تاجیکستان و ایران حل خود را پیدا کند

منبع سفارت ایران افزود: “در مجموع این طرح ۶۵-۷۰ میلیون افزایش یافت. جانب ایران می‌خواهد که این امر از سوی دولت تاجیکستان پذیرفته شود. در گذشته اسدالله غلام اف، معاون فقید نخست‌وزیر تاجیکستان در جریان این امر بود. حالا، در این زمینه اختلافاتی پیدا شده است.”

به گفته این منبع، هزینه این طرح از سوی بانکی در ایران سرمایه‌گذاری می‌شود و برای دریافت مبلغ مورد نیاز، آنها امضای سندی را تقاضا دارند که در آن جانب تاجیکستان افزایش قیمت امور ساختمانی را اعتراف کند.

به گفت وی، تعویق در سرمایه‌گذاری این طرح حتی به تأخیر پرداخت حقوق یا معاش ماهیانه کارمندان در این نیروگاه منجر شده است.

این منبع افزود: “اعتراف افزایش ارزش این طرح به این خاطر ضرور است که در آینده جانب ایران تواند مخارج خود را بازپس بگیرد و برای این امر به اصلاح برخی از نقاط توافقات قبلی نیاز وجود دارد.”

ضمناً، ایران قصد داشت اجرای این طرح را با هزینه ۱۸۰ میلیون دلار انجام دهد. قرار بود، بعد از مورد بهره‌برداری قرار گرفتن “سنگتوده-۲”، طول ۱۲.۵ سال سود آن به جانب ایران اتخاذ شود. سپس، این نیروگاه مال دولت تاجیکستان خواهد شد.

به گفته اقتصاددانها، در صورت افزایش ارزش این طرح، جانب ایران خواستار بالا بردن زمان استفاده از نیروگاه “سنگتوده-۲” خواهد شد، تا از این راه مخارج اضافی خود را باز پس بگیرد.

در پاسخ به این سؤال که آیا اختلافات نظر تاجیکستان و ایران در این زمینه حل خود را یافته‌اند یا خیر، منبع سفارت ایران گفت که “فکر می‌کنم، در دیدار رؤسای جمهور دو کشور در دوشنبه، این موضوع حل خواهد شد.”

طبق اطلاع این منبع، انتظار می‌رود در جریان این سفر همچنین موضوع امضای سازشنامه در باره ساختمان نیروگاه “عینی” در فراز رودخانه زرافشان در شمال تاجیکستان با ظرفیت ۱۵۰ مگووات مطرح شود.

این منبع افزود: “طرح کل این سازشنامه آماده است. باید برخی از جزئیات آن بررسی شوند. ولی، مقامات تاجیک در این روزها خیلی گرفتار هستند. تلاش می‌کنیم که تا چند روز دیگر کلیه مشخصات این قرارداد تهیه شوند.”

مطالب مرتبط