در خواست مخالفان قذافی برای ادامه حمایت های بین المللی

مصطفی عبدالجلیل حق نشر عکس Reuters
Image caption مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی، خواهان ادامه حمایت ناتو و متحدانش از مخالفان معمر قذافی شد

شورای ملی انتقالی لیبی، متشکل از گروه‌های مخالف معمر قذافی از حامیان بین‌المللی اش خواسته است تا به حمایت نظامی خود از مخالفان ادامه دهند.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس این شورا در نشستی در قطر، آقای قذافی را تهدیدی برای لیبی و جهان توصیف کرد و خواهان ادامه پشتیبانی ناتو و متحدانش از مخالفان آقای قذافی شد.

از حدود یک هفته پیش که مخالفان وارد طرابلس، پایتخت لیبی شده‌اند تا کنون گزارشی از محل اختفای سرهنگ قذافی منتشر نشده است.

بعد از ماه‌ها درگیری، نیروهای وابسته به شورای ملی انتقالی لیبی در حال حاضر بخش بزرگی از پایتخت را در اختیار دارند.

آقای عبدالجلیل، رئیس این شورا گفته است که نیروهای هوادار سرهنگ قذافی همچنان اقدام به انجام ضدحمله‌های خشونت‌بار می‌کنند.

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، نیروهای مخالف در مسیر پیش‌روی به سوی شهر سرت، زادگاه معمر قذافی، کنترل شهر کوچک نوفلیه را به دست گرفته‌اند.

شهر سرت همچنان در اختیار هوادران آقای قذافی است و بر اساس گزارش‌ها چندین هزار سرباز در این شهر هنوز حاضر به تسلیم و تحویل سلاح‌های خود نشده‌اند.

مخالفان می‌گویند برای پیشگیری از درگیری و خونریزی بیشتر، در حال مذاکره با رهبران قبایل در شهر سرت هستند تا زمینه تسلیم بدون خشونت شهر را فراهم کنند.

این مذاکرات تاکنون موفقیتی در پی نداشته است. اگر توافقی در این زمینه حاصل نشود، مخالفان با پشتیبانی جنگنده‌های ناتو خود را برای آخرین نبرد بزرگ با هواداران سرهنگ قذافی آماده خواهند کرد.

ناتو اعلام کرده است که همچنان به تعهدات خود در قبال لیبی پایبند است.

ماموریت ناتو در لیبی تا پایان ماه سپتامبر ادامه خواهد داشت و در آن زمان نشستی با حضور تمام اعضا برای بررسی شرایط و امکان ادامه این ماموریت برگزار خواهد شد.

نگرانی از سرنوشت زندانیان

در همین حال یک کشتی حامل صدها زندانی که از زندان‌های لیبی آزاد شده‌اند، از تریپولی وارد بندر بنغازی شده‌ است.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی که شاهد ورود زندانیان آزادشده به بنغازی بوده، از شادمانی زایدالوصف همسران، فرزندان و دوستان آنها در هنگام استقبال گزارش داده است.

شماری از این زندانیان طی شش ماه اخیر توسط نیروهای هوادار سرهنگ قذافی دستگیر و زندانی شده بودند.

زندانیان آزادشده از رواج شکنجه، ضرب و شتم و گرسنگی در زندان‌ها خبر داده‌اند.

رهبران مخالفان سرهنگ قذافی از سرنوشت ده‌ها هزار زندانی که هنوز خبری از محل نگهداری‌شان منتشر نشده، ابراز نگرانی کرده‌اند.

مخالفان می‌گویند نگران آن هستند که اجساد این افراد در گورهای دسته‌جمعی پیدا شود یا این که این زندانیان در زندان‌های مخفی زیرزمینی رها شده باشند.

مطالب مرتبط