شهر رستن به محاصره تانک های ارتش سوریه در آمد

معترضین شهر حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایی از اعتراض‌ها در شهر رستن

به گزارش مخالفان حکومت سوریه، تانک‌ها و خودروهای زرهی ارتش این کشور شهر رستن، در شمال حمص، یکی ازمراکز اصلی در اعتراض‌ها علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را محاصره کرده‌اند.

به گفته ساکنان رستن ، تیراندازی نیروهای امنیتی در ورودی شهر در جریان بوده‌ و بسیاری از ساکنان شهر گریخته‌اند.

یکی از شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته است: "تانک‌ها در دو طرف بزرگراه شهر، که همچنان باز است، مستقر شده‌اند و به سمت شهر رستن شلیک می کنند."

گزارش‌های تاییدنشده از طرف مخالفان سوری همچنان حاکی از آن است که حمله ارتش به شهر رستن به دلیل سرپیچی شماری از سربازان مستقر در این شهر از شرکت در سرکوب معترضان صورت گرفته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه در ماه مارس (حدود شش ماه پیش) تا کنون بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده‌اند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، نظامیان و تانک‌های سوری به شهر سرمین در استان ادلب در شمال غرب سوریه نیز حمله کرده‌اند و با استقرار در مرکز شهر برای متفرق کردن مردم تیراندازی کرده‌اند.

حکومت سوریه مانع از فعالیت خبرنگاران خارجی برای پوشش اعتراض‌ها در این کشور شده و به همین دلیل تایید گزارش‌های منتشرشده امکان پذیر نیست.

شورای ملی انتقالی

رهبران مخالفان حکومت سوریه در نشستی در آنکارا، پایتخت ترکیه اعلام کرده‌اند که برای رهبری قیام مردمی در سوریه "شورای ملی انتقالی" تشکیل داده‌اند.

این شورا ۹۴ عضو خواهد داشت که شامل رهبران اعتراض‌ها در داخل و خارج سوریه خواهد بود.

به نظر می‌آید که این اقدام، جدی‌ترین گام برای متحد کردن مخالفان بشار اسد از زمان آغاز اعتراض ها باشد، اما هنوز مشخص نیست که تا چه حد با استقبال بین‌المللی و همچنین مخالفان در داخل سوریه روبرو خواهد شد.

روز یکشنبه اتحادیه عرب اعلام کرد که نبیل العربی، دبیر کل این اتحادیه برای مذاکره با رهبران سوریه به منظور پایان دادن به بحران جاری به این کشور سفر خواهد کرد.

روسیه نیز قرار است نماینده ای بلندپایه به سوریه اعزام کند.

هم‌زمان، رهبران ترکیه انتقادهای خود از رهبری سوریه را تشدید کرده و گفته‌اند که برای برداشتن گام‌های سازنده و انجام اصلاحات در سوریه بسیار دیر شده است.

مطالب مرتبط