تحقیقات سیفلیس توسط آمریکا به 'مرگ گواتمالایی ها منجر شد'

سیفیلیس حق نشر عکس Science Photo Library
Image caption گفته شده که محققان از غیراخلاقی بودن آزمایش ها بی خبر نبوده اند

نتیجه تحقیقات یک کمیسیون در ایالات متحده نشان می دهد که حداقل ۸۳ شهروند گواتمالا در اثر ابتلای عمدی به بیماری های سیفلیس و سوزاک به وسیله محققان آمریکایی در دهه ۱۹۴۰ جان خود را از دست داده اند.

تحقیقات صورت گرفته به وسیله کمیسیونی که به دستور باراک اوباما تشکیل شده نشان می دهد محققان آمریکایی در آن زمان در جریان بررسی تاثیرات داروی پنیسیلین در درمان بیماری های مقاربتی ۱۳۰۰ نفر را در گواتمالا در معرض آلودگی به باکتری های عامل بیماری های مقاربتی قرار داده اند.

بر این اساس، محققان آمریکایی این آزمایش ها را در فاصله سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۸ انجام داده اند و حداقل ۸۳ نفر جان خود را به این علت از دست داده اند.

یافته های کمیسیون تحقیق آمریکا نشان می دهد محققان پس از آلوده کردن زنان روسپی به باکتری سیفلیس یا سوزاک آنها را اختیار سربازان یا زندانی ها قرار می دادند.

در مواردی نیز محققان زخم هایی را بر بیماران بستری در آسایشگاه های روانی ایجاد می کردند و محل زخم را به باکتری بیماری های مقاربتی آلوده می کردند.

به گزارش کمیسیون تحقیق آمریکا، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد محققان از غیراخلاقی بودن آزمایش های خود بی خبر بوده اند.

این آزمایش ها به وسیله یک محقق جنجالی آمریکایی به نام جان چارلز کاتلر سرپرستی شد. او آزمایش های مشابهی را بر روی آفریقایی تباران آمریکایی انجام داده است.

باراک اوباما سال گذشته از آلوارو کولوم، همتای گواتمالایی خود در این رابطه عذرخواهی کرد.

ایمی گاتمن، رئیس کمیسیون تحقیق آمریکا این آزمایش ها را یک "بی عدالتی تاریخی" دانسته و خواهان اعاده حیثیت از قربانیان شده است.

آلوارو کولوم این رخداد را جنایت علیه بشریت عنوان کرده و به دولت خود دستور داده درباره آن تحقیق کند.

گزارش کمیسیون تحقیقی آمریکا قرار است در ماه سپتامبر منتشر شود.

مطالب مرتبط