'هفت کشته' در تظاهرات روز عید فطر در سوریه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بر اساس گزارش‌ها تظاهرات بعد از نماز عید فطر عمدتا بدون هماهنگی قبلی برگزار شده است

به گفته مخالفان حکومت سوریه، روز سه‌شنبه (۳۰ اوت) در جریان تظاهرات ضد دولتی بعد از برگزاری نماز عید فطر، هفت نفر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پای درآمدند.

بر اساس گزارش‌ها، هزاران نفر در نقاط مختلف، بعد از برگزاری نماز عید دراعتراض به حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به خیابان‌ها آمدند.

به گفته مخالفان دولت سوریه، شش نفر از کشته شدگان در استان جنوبی درعا و در اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها چندین نفر هم در حومه شهر دمشق، پایتخت سوریه زخمی شده‌اند.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از حضور بشار اسد در مراسم نماز عید فطر در یکی از مساجد پایتخت و صرف قهوه و شیرینی با مردم حاضر در مسجد را پخش کرده است.

قبرستان‌ها

به گفته جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی، از آنجا که به صورت سنتی مردم در روز عید فطر بر سر آرامگاه خویشاوندان خود حاضر می‌شوند، بسیاری از این اعتراض‌‎ها در قبرستان‌ها شکل گرفت.

به گفته مخالفان، شهر درعا شاهد تظاهراتی "گسترده" بود که با تجمع مردم بعد از خروج از مسجد العمری و حرکت به سوی قبرستان شهر شدت گرفت. این تظاهرات با برخورد صدها نفر از نیروهای امنیتی و شبه نظامی سوریه روبرو شد.

یکی از مخالفان حکومت سوریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "آنها می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند به ما شلیک کنند و ما را بکشند، اما اعتراض‌های ما برای تغییر رژیم متوقف نخواهد شد."

بنا بر گزارش‌ها یک پسر ۱۳ ساله هم در میان کشته‌شدگان شهر الحره بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از حضور بشار اسد در یکی از مساجد سوریه برای شرکت در نماز عید فطر پخش کرده است

هم چنین گزارش شده است که نظامیان سوری در شهر دیرالزور – صحنه سرکوب مخالفان در آغاز ماه رمضان – نیز به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

یکی از ساکنان شهر دمشق به بی‌بی‌سی گفت: "به جای جشن گرفتن عید، ما دست به اعتراض زدیم. ما انقلابمان را تا زمان رسیدن به اهدافمان ادامه خواهیم داد. ما دیگر این رژیم را نمی‌خواهیم."

تحریم‌های نفتی

روز سه شنبه، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نگرانی عمیق خود را از "خشونت‌هایی که حکومت سوریه علیه معترضان، فعالان حقوق بشر و به طور کلی مردم سوریه به خرج می‌دهد" اعلام کرد و باز هم این اقدامات را محکوم کرد.

این اظهارات یک روز بعد از موافقت اعضای اتحادیه اروپا برای وضع تحریم‌های نفتی علیه سوریه صورت گرفت. قرار است این توافق طی روزهای آینده رسما به تصویب برسد.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه از ماه مارس تا کنون ۲۲۰ نفر کشته شده‌اند. حکومت سوریه "گروه های مسلح تبهکار" را عامل این ناآرامی‌ها معرفی می‌کند.

مطالب مرتبط