تلاش مخالفان سرهنگ قذافی برای محاصره شهر سرت

حق نشر عکس AFP

نیروهای وابسته به مخالفان در لیبی درصدد محاصره شهر سرت، زادگاه معمر قذافی و آخرین پایگاه او هستند.

این نیروها در حال حاضر جبهه جدیدی را از جنوب گشوده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که تیراندازی های پراکنده ای از داخل شهر صورت می گیرد که متوجه گروه های شناسایی است.

شورای ملی انتقالی لیبی تا روز شنبه به نیروهای هوادار سرهنگ قذافی فرصت داده تا تسلیم شوند.

سخنگوی معمر قذافی گفته است که هیچ نوع هشداری از سوی افرادی که او آنها را "سگ های مسلح" خواند، پذیرفته نخواهد شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید هواداران سرهنگ قذافی در شهر سرت، ممکن است تا آخرین نفس بجنگند اما شاید تصمیم بگیرند شهر را ترک کنند و به سوی جنوب لیبی که تعداد بیشتری از طرفداران سرهنگ قذافی در آنجا مستقر هستند، بروند.

نقش سازمان ملل در بازسازی لیبی

در حالیکه شورای ملی انتقالی لیبی در تلاش برای خاتمه دادن به مقاومت طرفداران قذافی است، دبیرکل سازمان ملل از نقش اساسی این سازمان در بازسازی لیبی سخن گفته است.

روز چهارشنبه، ۹ شهریور (۳۱ اوت)، سایت اطلاع رسانی سازمان ملل گزارش کرد که بان کی مون، دبیرکل سازمان، با تاکید بر حساس بودن شرایط کنونی لیبی، گفته است که مردم آن کشور از جامعه بین المللی انتظار کمک دارند و افزود که شورای ملی انتقالی طی روزهای آینده، خواست های مشخص خود از سازمان ملل را به آگاهی او خواهد رساند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای مخالف به اعزام نفرات و تجهیزات و تقویت محاصره سرت ادامه داده اند

آقای بان گفت که در نظر دارد کارمندان سازمان ملل را هر چه سریعتر به لیبی اعزام کند تا بتوانند کمک های مورد نیاز شورای ملی انتقالی را به سرعت برآورده سازند.

وی گفت: "ما از ابعاد چالشی که در لیبی با آن روبرو هستیم و همچنین از فرصت عظیمی که برای کمک به مردم لیبی در ساختن آینده ای دموکراتیک، مرفه و با ثبات در اختیار داریم به خوبی آگاهیم."

دبیرکل سازمان ملل افزود که در واکنش نسبت به نیازهای مردم لیبی در دوره پس از درگیری، جامعه بین المللی باید حضوری فعالانه و موثر داشته باشد و در عین حال نسبت به پیچیدگی مطالبات و آمال مردم لیبی حساس باشد.

بان کی مون گفت: "همانگونه که پیش از این هم گفته ام، مردم لیبی خود روند ساختن آینده کشورشان را هدایت می کنند و صاحبان منحصر به فرد این آینده هستند."

همزمان، ایان مارتین، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی پس از جنگ، گفته است که نه تنها شورای امنیت، بلکه شورای ملی انتقالی لیبی هم خواستار آن هستند که سازمان ملل "نقشی کلیدی" در حمایت و هدایت کمک جهانی به لیبی ایفا کند.

آقای مارتین افزود که شورای ملی انتقالی تاکید داشته که درخواست کمک از سازمان ملل برای بازسازی آن کشور بهیچوجه شامل اعزام نیروی نظامی نیست هر چند مردم لیبی از یاری جامعه بین المللی برای ایجاد تشکیلات پلیس و نهادهای امنیتی شایسته یک نظام دموکراتیک و پاسخگو استقبال می کنند.

به گفته این مقام سازمان ملل، شورای ملی انتقالی همچنین خواستار کسب مشورت از این سازمان در زمینه نحوه عمل نهادها و فرآیندهای قضایی به خصوص در دوره انتقالی است به خصوص اینکه لازم است در نخستین مرحله، بین برخورد قضایی با عاملان نقض حقوق بشراز یکسو، و لزوم فراهم کردن زمینه آشتی ملی از سوی دیگر، توازن برقرار شود.

حق نشر عکس Getty
Image caption آیت الله خامنه ای علیه تاثیرپذیری مردم لیبی از خارج هشدار داده است

اظهارات مقامات سازمان ملل در خصوص کمک به بازسازی لیبی در حالی انتشار می یابد که کمیته نظارت بر تحریم های شورای امنیت علیه لیبی با آزاد کردن معادل یک و نیم میلیارد دلار وجه رایج لیبی و تحویل آن به شورای ملی انتقالی موافقت کرده است.

این مبلغ بخشی از اسکناس های متعلق به دولت لیبی است که در بریتانیا چاپ شده و دولت بریتانیا در اجرای قطعنامه شورای امنیت در مورد مسدود کردن دارایی های لیبی در خارج، از حمل آن جلوگیری کرده بود.

در مورد تحولات لیبی، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز عید فطر تهران، بار دیگر این نظر را مطرح کرد که اعتراضات مردم بعضی کشورهای منطقه، از جمله در لیبی، ناشی از علاقمندی به نظامی اسلامی و مخالفت با گرایش رهبران آنها به سوی غرب و همزیستی با اسرائیل بوده است و هشدار داد که مردم لیبی نباید اجازه دهند نفوذ خارجی آنان را از هدف اصلی منحرف کند.

حق نشر عکس BBC World Service

'قذافی در لیبی است'

همزمان، به نقل از برخی منابع مخالفان در لیبی گزارش شده است که به اعتقاد آنان، معمر قذافی همچنان در خاک این کشور مخفی است.

حق نشر عکس Getty
Image caption این احتمال مطرح شده که قذافی در لیبی است و به هدایت نیروهای وفادار به خود ادامه می دهد

با اینکه نیروهای مخالف بخش عمده ای از خاک لیبی را در اختیار دارند، اما هنوز برخی نقاط این کشور، از جمله شهر سرت، زادگاه معمر قذافی، در اختیار نیروهای وفادار به او بوده و این مناطق تحت تسلط شورای ملی انتقالی قرار نگرفته اند.

نمایندگان شورای ملی انتقالی در روزهای اخیر به مذاکراتی برای قانع کردن ریش سفیدان سرت به تسلیم طرفداران مسلح معمر قذافی در آن شهر ادامه داده اند اما ظاهرا این گفتگوها تا کنون به نتیجه نرسیده است.

در همانحال، نیروهای مخالف به اعزام واحدهای کمکی برای تقویت محاصره سرت مبادرت کرده و هشدار داده اند که اگر تا روز شنبه، خواست آنان برآورده نشود، عملیات نظامی علیه این شهر را آغاز خواهند کرد.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی، در سخنانی در روز سه شنبه تاکید کرد که به مناسبت عید فطر یک فرصت سه روزه به نیروهای معمر قذافی در شهر سرت داده می شود تا با تسلیم خود، مانع از خونریزی بیشتر شوند.

معمر قذافی همواره گفته بود که در لیبی می ماند و در همین کشور کشته می شود اما شورای ملی انتقالی خواستار دستگیری و محاکمه او و پسرانش به اتهام سرکوب و کشتار مردم لیبی است.

رئیس شورای ملی انتقالی گفت: "از روز شنبه، اگر راه حلی مسالمت آمیز برای خاتمه دادن به این مساله به دست نیاید، نیروهای ما به عملیات نظامی متوسل خواهند شد زیرا شهر سرت، مانند سایر شهرهای و مناطق کشور، بخشی از سرزمین تحت حاکمیت مردم لیبی است."

گفته می شود که اگرچه بخش اعظم طرفداران قذافی در شهر سرت متمرکز شده اند و نشانه ای از قیام مردم این شهر علیه آنان هم دیده نشده است.

منابع نظامی ناتو گفته اند که با وجود پیشروی مخالفان در اکثر نقاط لیبی، به نظر نمی رسد که نیروهای طرفدار قذافی دستخوش پراکندگی و هرج و مرج شده باشند بلکه نوعی انضباط و احتمالا سلسله مراتب فرماندهی بر آنان حاکم است.

این منابع بعید ندانسته اند که معمر قذافی از مخفیگاه خود به هدایت این نیروها ادامه داده باشد شاید با این امید که شورای ملی انتقالی را برای مذاکره و امتیازدهی زیر فشار قرار دهد.

همچنین، با توجه به پیام هایی که سرهنگ قذافی پس از سقوط طرابلس خطاب به مردم لیبی ایراد کرد، این احتمال هم وجود دارد که وی هنوز به حمایت بخش عمده ای از مردم از خود معتقد است و انتظار دارد با ادامه مقاومت، زمینه قیام آنان علیه مخالفان را فراهم آورد.

اخیرا سخنگوی دولت قذافی گفته بود که وی آماده است درباره تشکیل دولت انتقالی با مخالفان خود مذاکره کند اما مقامات شورای ملی انتقالی گفتند که با معمر قذافی و پسران او مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

مطالب مرتبط