رئیس مجلس علیای پارلمان تاجیکستان: اگر قرآن نبود، وای بر حال ما و شما می‌شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس مجلس ملی تاجیکستان می‌گوید که به جز از خدا کسی حق ندارد آزادی عقیده را محدود سازد

محمدسید عبیدالله‌اف، رئیس مجلس ملی و شهردار دوشنبه، می‌گوید که دولت تاجیکستان در زمینه آزادی عقیده هیچ محدودیتی ایجاد نکرده است.

این مطلب را آقای عبیدالله‌اف ضمن سخنرانی در حضور نمازگزاران عید فطر در مسجد امام ترمذی شهر دوشنبه مطرح کرد.

این مقام دولت تاجیکستان افزود که "به جز خداوند هیچ کس نمی‌تواند" آزادی شهروندان را محدود سازد. به گفته آقای عبیدالله‌اف، مفهوم حقوق بنیادی به معنی “بعد از خدای تعالی بالا ایستادن قانون است، نه یگان چیز دیگر.”

رئیس مجلس ملی تاجیکستان ضمن ستایش از قرآن گفت: “اگر این کتاب الهی، آسمانی نمی‌بود، وای بر حال ما و شما می‌شد. ما چه کار می‌کردیم؟ قرآن کریم معّین کرده است که با که ازدواج کنیم، چه طور زندگی کنیم، چه طور فرموده‌های خدا را بجا آوریم.”

در ادامه‌سخنرانی خود محمدسید عبیدالله‌اف مسلمانان را به شکرگزاری از استقلال تاجیکستان دعوت کرد و اظهار داشت که طبق ماده ۸ قانون اساسی تاجیکستان، "ما همه آزاد هستیم."

وی با اشاره‌ به کتاب مقدس مسلمانان، گفت که خداوند نیز مردم را به تحمل‌پذیری دعوت می‌کند. وی گفت: “به جز زنده کردن مُرده که قدرت الهیست، بنده مؤمن می‌تواند همه کارها را انجام دهد.”

آقای عبیدالله‌اف همچنین به موضوع تربیت فرزندان که در یک سال اخیر از موضوعات بحث برنگیز در تاجیکساتن است، روی آورد. وی گفت که یکی از طلبات خداوند نیز به تعلیم و آموزش هر یک مسلمان بستگی دارد.

آقای عبیدالله‌اف افزود: “یگانه وسیله رسیدن تاجیکستان به سطح کشورهای پیشرفته سخن نیست، عمل است. اگر ما حالا به تربیت و تعلیم فرزندان توجه جدی نکنیم، از جریان وقت تیزگذر عقب می‌مانیم. آموزش فنون دقیق، تکنولوژیهای اطلاعاتی، آموزش زبانهای انگلیسی، روسی و چینی ضروریست.”

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در چند سال نخست ورود زنان و کودکان به مساجد و سپس، حضور نوجوانان در مساجد ممنوع شد

در پایان سخنرانی خود، محمدسید عبیدالله‌اف از همگان دعوت کرد که “کجرویها و سخن رانیهای غرضناک” را باور نکنند.

وی دوباره تأکید کرد که هیچ کسی در تاجیکستان از آزادی اعتقاد فردی مانع نشده است: “هر یک بنده آزاد است و آزادانه چه قدری ذکر خدا را می‌کند، مرحمت، کردن گیرد.”

این در حالیست که مأموران پلیس صبح روز چهارشنبه ۳۱ اوت از ورود نوجوانان به مسجد برای ادای نماز عید جلوگیری می‌کردند. آنها ادعا داشتند که طبق مقررات قانون در باره مسئولیت والدین حضور نوجوانان زیر ۱۸ ساله در مسجد ممنوع است.

چون پلیس از ورود کودکان به مسجد مانع شد، آنها در ته خانه (زیر زمین) نماز خواندند

طرح این قانون به ابتکار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاچیکستان، در سال جاری تهیه شده و بعد از “محاکمه عمومی‌خلقی (مردمی)” از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب شد. منتقدان این قانون می‌گویند که هدف اصلی آن منع حضور نوجوانان در مساجد است.

تصویب این قانون از سوی چهره‌های سرشناس مذهبی تاجیکستان و سازمانهای حقوق بشر و سازمانهای مذهبی برخی از کشورهای اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته است.

ولی به اعتقاد مقامات تاجیک، این قانون شرایط بهتری برای تربیت و تعلیم فرزندان را فراهم می‌سازد.

این در حالیست که در چند سال اخیر موضوع مداخله دولت در امور مذهبی به موضوع داغی در جامعه تاجیکستان تبدیل شده است.

منع پوشش لباس اسلامی، جلوگیری از حضور زنان، نوجوانان و کودکان در مسجد، تأیید صلاحیت امام-خطیبان مساجد و تعیین فهرست خطبه‌ها برای امام-خطیبان، “شکار” ریش‌داران از سوی مأموران پلیس از جمله چنین محدودیتها ارزیابی می‌شوند

مطالب مرتبط