کناره گیری مقام سوری در اعتراض به 'جنایات حکومت'

عدنان بکور
Image caption روشن نیست که این ویدیو چه زمانی ضبط شده است

فردی که خود را عدنان بکور، دادستان شهر حماة، معرفی کرده با انتشار ویدیویی می گوید که در اعتراض به 'جنایاتی' که نیروهای حکومت بشار اسد علیه معترضان مرتکب شده اند، کناره گیری می کند.

مقام های سوری پیشتر گفته بودند که این مقام قضایی به همراه محافظ و راننده اش ربوده شده است.

عدنان بکور در پیام ویدیوی خود حکومت سوریه را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده و گفته است مدارکی دال بر اعدام های دسته جمعی در زندان مرکزی حماة و نیز شکنجه و دستگیری های گسترده معترضان در دست دارد.

آقای بکور می گوید که نیروهای امنیتی سوریه در روز ۳۱ ژوئیه سال میلادی جاری حداقل ۷۲ نفر را در زندان مرکزی حماة اعدام کردند.

او همچنین تعداد افراد بازداشت شده را حدود ۱۰ هزار نفر تخمین زد و افزود که حداقل ۳۲۰ نفر از زندانی ها زیر شکنجه جان باخته اند.

پیش از این، سازمان عفو بین الملل اسامی ۸۸ نفری را که می گوید طی پنج ماه گذشته، در بازداشتگاه‌های سوریه جان خود را از دست داده‌اند، منتشر کرده بود.

بی بی سی کلیپ‌های ویدئویی را که عفو بین الملل به آن دست یافته مشاهده کرده است که نشان می دهد در میان قربانیان، ده نوجوان نیز دیده می شوند که به شدت شکنجه شده اند.

در این ویدئوها، اجساد زندانیانی دیده می شود که بر آنها آثار ضرب و جرح شدید، سوختگی، شوک الکترونیکی و سایر موارد آزار و اذیت دیده می شود.

گزارش ها از سوریه حاکیست که روز سه شنبه پس از مراسم عید فطر، معترضان در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زدند که دست کم هفت نفر آنها به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

انتقاد شدید از ولید معلم

از سوی دیگر، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خار جه آمریکا، از تحریم ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه دفاع کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه نام ولید معلم و دو مقام دیگر سوری را به فهرست تحریم های خود افزود.

خانم نولاند ضمن دفاع از این اقدام، صراحتا ولید معلم را آلت دست و سخنگوی بی شرم حکومت سوریه توصیف کرد.

او همچنین گفت که این مقام سوری به عنوان یکی از رابط های دیپلماتیک مهم بین دمشق و تهران برای دریافت کمک از ایران در جهت سرکوب مردم معترض عمل می کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تظاهرات روز عید فطر در سوریه هفت کشته برجای گذاشت

ایران اتهام کمک به سوریه در این زمینه را بی اساس می داند. سوریه نیز می گوید از ایران کمکی دریافت نکرده است.

گزارش عفو بین الملل

نیل سموندز، سخنگوی عفو بین الملل، دولت سوریه را به بی اعتنایی ظالمانه به حق حیات انسانی متهم کرده است.

او گفته است که قربانیانی که اسامی آنان را در اختیار دارد از افرادی بوده اند که در جریان اعتراض علیه حکومت بازداشت شدند و سپس زیر شکنجه، به قتل رسیدند.

برخی از قربانیان نوجوانان سیزده ساله بوده اند.

روزنامه نگاران خارجی از ورود به سوریه و گزارش رویدادهای این کشور منع شده اند و در نتیجه، نمی توان گزارش های ارسالی از این کشور را به طور مستقل تائید کرد.

انتشار این گزارش پس از آن صورت می گیرد که دولت سوریه اخبار حاکی از کشف یک گور دسته جمعی در شهر درعا را که شاهد تظاهرات گسترده ضد دولتی بوده به شدت رد کرده است.

گزارشگر عفو بین الملل در امور سوریه می گوید که این سازمان حقوق بشری نام حداقل سه هزار نفر را که در حال حاضر در بازداشت به سر می برند، در اختیار دارد.

گفته شده که بین ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر در زندان های سوریه در بازداشت هستند و عفو بین الملل می گوید شکنجه در زندان های سوریه رواج دارد و با گذشت زمان، اوضاع در حال وخیم تر شدن است.

عفو بین الملل می گوید مرگ زندانیان در بازداشتگاه هایی در پنج استان دیگر از جمله دمشق، ریف دمشق، ادلب، حماة و حلب نیز گزارش شده است.

این سازمان حقوق بشری می گوید اسامی بیش از ۱۸۰۰ نفری را جمع آوری کرده که از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در سوریه کشته شده اند در حالیکه هزاران نفر دیگر بازداشت شده اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل اخیرا دستور تحقیقات کامل و مستقل در باره نقض حقوق بشر توسط دولت سوریه را داد.

جامعه جهانی فشار بر دولت سوریه را برای توقف سرکوب ها تشدید کرده و برخی کشورها گفته اند که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور باید کناره گیری کند.

دولت سوریه برای فرو نشاندن ناآرامی ها، امتیازاتی به معترضان داده اما این امتیازات تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

مطالب مرتبط