دیدار رئیس جمهور تاجیکستان با رؤسای جمهور افغانستان و پاکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی در دیدار با پرزیدنت رحمان گفت که همه‌ساله به تاجیکستان سفر می‌کند، ولی این دفعه شاهد "ابادی" دوشنبه شده است

رؤسای جمهور تاجیکستان و افغانستان در دیدار و گفتگوی خود در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، مسائل مربوط به تقویت همکاریهای دو کشور را بررسی کردند.

حامد کرزی که روز پنج‌شنبه ‌اول سپتامبر وارد دوشنبه شد، نخست با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، دیدار و گفتگو کرد و سپس برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان سفارت افغانستان در تاجیکستان به محل این ساختمان رفت.

دیدار آقای رحمان با همتای افغانش در پشت درهای بسته صورت گرفت و بعد از انجام دیدار نیز رؤسای جمهوری هر دو کشور از صحبت با خبرنگاران خودداری کردند.

بر اساس گزارش‌ها در این ملاقات برخی از مقامات دو کشور، از جمله وزرای خارجه، انرژی و رئیس آژانس مبارزه علیه مواد مخدر تاجیکستان نیز شرکت داشتند.

صاحب‌نظران حدس می‌زنند که در این دیدار عمدتا دو موضوع، یعنی انتقال نیروی برق تولید تاجیکستان به افغانستان و مبارزه مشترَک علیه قاچاق مواد مخدّر بررسی شده است.

تاجیکستان به انتقال نیروی برق تولید این کشور به افغانستان و پاکستان علاقه‌مند است و در این زمینه طرحی با نام “CASA-۱۰۰۰" از سوی سازمانهای مالی بین‌المللی راه‌اندازی شده است.

قرار است موضوع همکاریهای انرژی همچنین در دیدار آقای رحمان با آصف علی‌زرداری، رئیس جمهور پاکستان که بعد از ظهر روز پنج‌شنبه ‌وارد دوشنبه شد، نیز مطرح شود.

آقای زرداری و حامد کرزی به منظور شرکت در همایش رهبران چهار کشور، یعنی افغانستان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان وارد دوشنبه شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس جمهور پاکستان به منظور شرکت در همایش رهبران کشورهای افغانستان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان وارد دوشنبه شد

این همایش روز جمعه ۲ سپتامبر برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود، دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، نیز امشب وارد پایتخت تاجیکستان شود.

ولی طبق اطلاع منابع آگاه، قرار است امشب (پنجشنبه) در پوغوس، در بوستانسرای دولتی تاجیکستان واقع در دره ورزاب دیدار غیررسمی رهبران افغانستان، پاکستان و تاجیکستان برگزار شود.

هر چند موضوعات مورد بررسی در این دیدار اعلام نشده است، ولی صاحب‌نظران حدس می‌زنند که احتمالاً این سه کشور می‌خواهند موضع مشترَکی در مورد اجرای طرحهای اقتصادی در منطقه داشته باشد.

اخیراً در مورد اجرای برخی از طرحهای مشترَک انرژی در منطقه سوءتفاهمهایی بروز کرده است. از جمله، انتظار می‌رفت که در اوایل ماه گذشته تاجیکستان انتقال نیروی برق به افغانستان توسط خطوط جدیدی که با سرمایه بانک آسیایی توسعه کشیده شده‌اند، آغاز کند.

ولی به دلایل نامعلوم این امر صورت نگرفته است. اقتصاددانها می‌گویند که حالا در بازار انرژی منطقه ازبکستان و ترکمنستان فعال هستند و ورود تاجیکستان به این بازار با نیروی برق ارزان دشوار خواهد بود.

این در حالیست که مقامات بلندپایه روسیه در چند مورد از موضع ازبکستان در مورد طرحهای انرژی منطقه پشتبانی کرده‌اند

مطالب مرتبط