انتشار جزییات تازه درباره انتقال مظنونان تروریستی توسط سیا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دادگاهی در آمریکا جزییات تازه‌ای را درباره پروازهای انتقال مظنونان به فعالیت‌های تروریستی توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به خارج از خاک آمریکا و به منظور بازجویی از آنها، منتشر کرده است.

دو شرکت هوایی ریچمور اوییشن و اسپورت‌فلایت به مدت چهار سال درگیر دعوایی حقوقی بر سر دریافت هزینه‌های مربوط به این پروازها بودند.

در برنامه سازمان سیا برای انتقال مظنونان به تروریسم، این افراد به زندان‌های مخفی در نقاط مختلف دنیا و همین‌طور بازداشتگاه گوانتانامو منتقل می‌شدند.

ادعای شکنجه شدن بسیاری از این مظنون‌ها تاکنون در مقاطع مختلف مطرح شده است.

اکنون در جریان یک دادرسی قضایی در آمریکا، جزییاتی از هزینه‌ها و برنامه پروازهای مربوط به این نقل و انتقال‌ها که توسط شرکت‌های هوایی خصوصی آمریکایی انجام می‌شده، منتشر شده است.

یک گروه فعال در زمینه حقوق بشر به نام 'ریپریو' که جریان این دادرسی در دادگاهی در نیویورک را دنبال می‌کند، گفته است که موارد فاش‌شده 'تصویری بی‌سابقه از برنامه دولت برای انتقال زندانیان' ترسیم می‌کند.

'کارکنان دولت و مدعوین آنها'

یک قاضی ایالتی سال گذشته حکم دریافت خسارتی معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای شرکت ریچمور را صادر کرد. در ماه مه سال ۲۰۱۱ دادگاه تجدید نظر با تایید حکم پرداخت خسارت به ریچمور، مقدار آن را به ۸۷۴ هزار دلار کاهش داد. شرکت ریچمور همچنان اصرار دارد که حقوقش به طور کامل پرداخت نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در برنامه سازمان سیا برای انتقال مظنونان به تروریسم، این افراد به زندان‌های مخفی در نقاط مختلف دنیا منتقل می‌شدند

بنا بر بخشی از صورت جلسه دادگاه که توسط روزنامه گاردین منتشر شده، در جریان دادرسی، مالون ریچاردز، رئیس شرکت ریچمور، پروازهای انجام‌شده را 'محرمانه' توصیف کرده و گفته است که مسافران آن از 'کارکنان دولت و مدعوین آنها' بوده‌اند.

با این حال او تایید کرده که از اتهامات واردشده مبنی بر انتقال 'تروریست‌ها' و 'آدم‌های شرور' توسط این پروازها مطلع بوده است.

قراردادها، فاکتورهای پرواز، سوابق مکالمات تلفنی و نامه‌نگاری‌ها در پرونده‌های دادگاه منعکس شده، اما هیچ کدام مشخص نمی‌کند که به جز شماری از خدمه پرواز و مسافران معمولی، چه افراد دیگری سوار این هواپیماها بوده‌اند.

در بسیاری از موارد این پروازها هم‌زمان با دستگیری و انتقال بعضی از مظنونان مهم تروریستی از جمله خالد شیخ محمد، مظنون اصلی طراحی حملات ۱۱ سپتامبر انجام شده است.

بر اساس مدارک موجود در پرونده، هواپیماهای خصوصیِ مورد استفاده در این عملیات، نامه وزارت خارجه آمریکا برای پوشش دیپلماتیک این پروازها را در اختیار داشته‌اند.

اسناد مورد نظر، شامل برنامه‌های پرواز و دیگر سوابق موجود، طی یک روند قضایی به درخواست پارلمان اروپا منتشر شده است.

بر اساس برآورد شورای اروپا در سال ۲۰۰۷ ، بیش از هزار پرواز عملیاتی سیا بر فراز حریم این قاره انجام شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خالد شیخ محمد یکی از مظنونان اصلی حملات 11 سپتامبر است که به نقاطی دیگر در جهان منتقل شده است

چندین کشور اروپایی به همکاری در زمینه میزبانی زندانیان مخفی سازمان سیا یا دادن مجوز به این سازمان برای انجام پرواز از طریق فرودگاه‌های این کشورها متهم شده‌اند.

در سال ۲۰۰۸ بریتانیا اذعان کرد که به هواپیماهای مورد استفاده در عملیات سیا، در منطقه ای تحت کنترل بریتانیا در اقیانوس هند سوخت‌رسانی کرده است.

دو سال بعد، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا دستور آغاز تحقیقاتی برای بررسی ادعاهای مربوط به همکاری نیروهای امنیتی این کشور در شکنجه مظنونان تروریستی را صادر کرد.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پیش از این درباره برنامه انتقال مظنونان تروریستی به خارج از خاک آمریکا به بی‌بی‌سی گفته بود: "این برنامه پایان یافته است. این سازمان درباره این که بازداشتگاه‌ها کجا بوده یا نبوده‌اند اظهار نظر نمی‌کند."

مطالب مرتبط