'دادستان مستعفی' حماه بر اصالت گفته هایش تاکید کرد

عدنان بکور
Image caption حکومت سوریه مخالفان را به ربودن آقای بکور متهم کرده اند

عدنان بکور، دادستان مستعفی شهر حماه در سوریه با انتشار دومین فیلم ویدویی خود در اینترنت، گفته های حکومت بشار اسد درباره خود را رد کرده است.

او در این فیلم گفت که ربوده نشده، حالش خوب است و به زودی از سوریه خارج می شود.

آقای بکور در فیلمی که پنجشنبه منتشر شد گفت: "آن چه تلویزیون سوریه درباره من گفته است که به وسیله گروه های مسلح ربوده شده ام کاملا دروغ است. شورشی ها از من مراقبت می کنند و حالم خوب است. به محض ترک سوریه، بیانیه های جدیدی منتشر خواهم کرد."

آقای بکور که دوشنبه ناپدید شد، روز چهارشنبه نخستین فیلم خود را در اینترنت منتشر کرد و در آن از استعفای خود به خاطر نقض حقوق بشر در سوریه خبر داد.

دولت سوریه بلافاصله با رد این سخنان گفت عدنان بکور به وسیله ۷ فرد مسلح ربوده شده و به زور اسلحه در برابر دوربین صحبت کرده است.

همزمان، گزارش هایی درباره جستجوی گسترده نیروهای امنیتی در حماه برای یافتن عدنان بکور منتشر شده است.

بر این اساس، تعداد زیادی از افراد در این رابطه بازداشت شده اند.

آقای بکور در نخستین فیلم خود گفت که شاهد کشته شدن ۷۲ زندانی مخالف در زندان مرکزی حماه بوده و از دفن صدها نفر از مخالفان در گورهای دسته جمعی در پارک های این شهر خبر داد.

او همچنین تعداد افراد بازداشت شده را حدود ۱۰ هزار نفر تخمین زد و افزود که حداقل ۳۲۰ نفر از زندانی ها زیر شکنجه جان باخته اند.

پیش از این، سازمان عفو بین الملل اسامی ۸۸ نفری را که می گوید طی پنج ماه گذشته، در بازداشتگاه‌های سوریه جان خود را از دست داده‌اند، منتشر کرده بود.

هیچ نشانه ای از تحت فشار بودن آقای بکور در دو فیلم منتشر شده دیده نمی شود.

مطالب مرتبط