اروپا تحریم‌های سوریه را با منع واردات نفت سخت‌تر کرد

تظاهرات مخالفان حکومت اسد در ترکیه حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات مخالفان حکومت اسد در ترکیه

همزمان با ادامه اعتراضات علیه حکومت بشار اسد در سوریه، اتحادیه اروپا واردات نفت را از این کشور تحریم کرد.

یک چهارم درآمد سوریه از طریق صادرات نفت تأمین می شود و خریدار ۹۵ درصد نفت این کشور، اعضای اتحادیه اروپا هستند.

پیش تر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از جامعه جهانی خواسته بود که صادرات نفت و گاز سوریه را تحریم کنند.

همزمان فعالان سیاسی در درون سوریه از مردم دعوت کرده اند که با شعار "مرگ را بر تحقیر ترجیح می دهیم" به خیابان ها بیایند.

به گفته مخالفان دولت سوریه، معترضان امروز پس از نماز جمعه در شهرهای مختلف این کشور به خیابان ها آمدند و مأموران امنیتی در بخش هایی از استان های ادلب و درعا، در حومه دمشق (پایتخت) و در شهر حماة به سوی مخالفان تیراندازی کرده اند.

سازمان ملل می گوید که در جریان اعتراضات شش ماه گذشته در سوریه بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که اعضای اتحادیه اروپا در سطوح رسمی بر سر تحریم واردات نفت از سوریه به توافق رسیده اند و احتمالا توافقنامه ای در این مورد در نشست وزیران خارجه این اتحادیه در لهستان که امروز و فردا (جمعه و شنبه) برگزار می شود به امضا خواهد رسید.

این سخنگو گفت که هدف از این تحریم افزایش فشار علیه حکومت سوریه است که اعتراضات ضد دولتی را سرکوب می کند.

رادوسلاو شیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان در این مورد گفت: "رئیس جمهور اسد در کشور خودش قتل عام می کند".

اتحادیه اروپا همچنین چهار نفر دیگر از مقامات دولتی سوریه و سه گروه سوری را به فهرست کسانی افزوده است که مشمول ممنوعیت سفر به اروپا و انسداد دارایی ها هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در پاریس "اعمال بی رحمی علیه شهروندان غیر مسلح" توسط حکومت آقای اسد را محکوم کرد و افزود: "اعمال خشونت باید متوقف شود و آقای اسد باید کنار برود".

او گفت: "لازم است تحریم های تازه و شدیدی علیه بخش انرژی سوریه اعمال شود تا رژیم این کشور از درآمدی که صرف سرکوب خشونت آمیز می کند، محروم شود".

دولت آمریکا پیش تر واردات نفت از سوریه را منع کرده بود.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا امروز جمعه ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) از اینکه هنوز در شورای امنیت قطعنامه ای جدی در مورد سوریه تصویب نشده اظهار نارضایتی کرد.

او به بی بی سی گفت: "ما پیشگام بحث در مورد ضرورت در پیش گرفتن رویکردی متفاوت در مورد سوریه بوده ایم. کاری که آقای اسد می کند، نفرت انگیز است. او این فرصت را داشت که نشان دهد در مورد اصلاحات جدی است، اما آن را از دست داد".

روسیه که از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل است، حاضر نیست با قطعنامه ای در مورد سوریه موافقت کند که شامل تحریم تسلیحاتی یا انسداد دارایی های این کشور باشد.

مطالب مرتبط