آمادگی روسیه برای سرمایه‌گذاری در طرح CASA-1000

رهبران کشورهای پاکستانف تاجیکستان، روسیه و افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در شهر دوشنبه همایش “چهارگانه” با شمول رؤسای جمهور افغانستان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان دایر شد

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه، اعلام کرد که کشورش آماده است در طرح CASA-1000 "صدها میلیون دلار" سرمایه‌گذاری کند.

ولی به گفته آقای مدودیف، شرکت روسیه در این طرح باید رسماً پذیرفته شود.

رئیس جمهوری روسیه این مطلب را روز جمعه 2 سپتامبر در نشستی مطبوعاتی در دوشنبه، پس از انجام ملاقات چهارگانه رهبران تاجیکستان و روسیه و افغانستان و پاکستان اعلام کرد.

طرح CASA-1000 که از سوی سازمانهای مالی بین‌المللی تهیه شده است، انتقال نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان را در نظر دارد.

همچنین آقای مدودیف گفت که روسیه در اخرای خط انتقال گاز از منطقه آسیای میانه‌ به افغانستان و پاکستان و اجرای طرحهای تجارتی بزرگ در منطقه علاقه‌مند است.

ملاقات چهارگانه رؤسای جمهور افغانستان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان در بوستان سرای حکومت تاجیکستان در شهر دوشنبه صورت گرفت.

نخست، رهبران این چهار کشور در مراسم عکس برداری شرکت کرده و به مذاکرات چهارجانبه را پشت درهای بسته آغاز کردند. سپس، آنها اعلامیه مشترَکی را در حضور خبرنگاران امضا کردند.

در صحبت با خبرنگاران، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، گفت که در ملاقات چهارگانه مسائل امنیت منطقه، بویژه وضعیت افغانستان و گسترش همکاریهای تجارتی بین چهار کشور بررسی شده است.

آقای رحمان افزود که تاجیکستان همواره از تلاشها برای برقراری امنیت در افغانستان پشتیبانی می‌کند و خواهان رفع مسائل اقتصادی و اجتماعی در این کشور است.

وی از کشورهای جهان دعوت کرد که تعهدات خود در مورد بازسازی و تأمین امنیت در افغانستان را اجرا کنند و به این کشور کمکهای اقتصادی رسانند.

آقای رحمان همچنین پیشنهاد کرد که شورای وزیران خارجه و اقتصاد این چهار کشور تأسیس شود و این امر می‌تواند به رشد بیشتر همکاریهای منطقه‌ای مساعدت کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، نخست مردم تاجیک را به مناسبت بیستمین سالگرد استقلال این کشور تبریک گفت و خواهان پیشرفت و توسعه اقتصادی این کشور شد.

وی اطلاع داد که اقدامات مهمی بین رهبران چهار کشور تا کنون انجام شده و قرار است همایش آینده این چهار رهبر سال آینده در پاکستان برگزار شود.

عاصف علی‌ زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، بر تلاشهای مشترَک چهار کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطگرايی تأکید کرد و همکاریهای چهارگانه را در این زمینه مهم خواند.

وی گفت که کشورهای منطقه برای توسعه همکاریهای اقتصادی ظرفیتهای فراوانی در اختیار دارند، ولی از این ظرفیتها به صورت مؤثر استفاده نشده است.

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه، همایش چهارگانه را اقدامی "ضروری" توصیف کرد و گفت که در آن در کنار مسائل مبارزه با تروریسم و افراطگرايی و مواد مخدر همچنین گسترش همکاریهای اقتصادی بررسی شده است.

وی ضمن ابراز آمادگی کشورش برای شرکت در طرحهای بزرگ منطقه‌ای، گفت که گروه ویژه کاری که سال گذشته تأسیس شد، موضوع تهیه "نقشه راه" برای اجرای این طرحها را بررسی می‌کند.

آقای مدودیف تلاشهای پاکستان برای مبارزه با تروریسم و افراطگرایی را مهم خواند و گفت که مشکلات منطقه را کسی بهتر از کشورهای منطقه نمی‌تواند حل کند. با توجه به این، وی خواستار همکاریهای بیشتر این چهار کشور شد.

سال گذشته رهبران این چهار کشور در شهر سوچی روسیه ملاقات کردند. به اعتقاد کارشناسان، مهمترین نکته دیدار سال گذشته اعلام پیوستن روسیه به اجرای طرح انتقال نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان به افغانستان و پاکستان بوده است.

در دیدار سال گذشته این رهبران توافق کرده بودند که برای رسیدن به این اهداف باید از ظرفیت سازمان همکاریهای شانگهای و سازمانهای مالی بین‌المللی استفاده شود.