روسیه تحریم نفتی سوریه توسط اتحادیه اروپا را محکوم کرد

سوریه حق نشر عکس AP
Image caption در تازه ترین خشونت ها در سوریه، روز جمعه دوم سپتامبر حداقل ۱۴ نفر در تظاهرات ضد دولتی کشته شدند

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه را محکوم کرده است.

اتحادیه اروپا روز گذشته ضمن سفت و سخت تر کردن تحریم های خود علیه سوریه اعلام کرد که به دلیل سرکوب خشن تظاهرات ضد دولتی در این کشور، واردات نفت از سوریه متوقف می شود.

البته قراردادهای فعلی میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوریه تا نوامبر پابرجاست و شامل این تحریم ها نخواهد شد.

آقای لاوروف گفته است که این اقدام اتحادیه اروپا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت و به تلاش های جامعه جهانی برای حل بحران سوریه لطمه وارد می کند.

صادرات نفت، حدود ۲۵ درصد در آمدهای سوریه را تامین می کند و ۹۵ درصد نفت این کشور به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می شود.

تازه ترین خشونت ها

در تازه ترین خشونت ها در سوریه، روز جمعه دوم سپتامبر حداقل ۱۴ نفر در تظاهرات ضد دولتی کشته شدند.

فعالان سیاسی و حقوق بشر در سوریه می گویند هفت نفر در حومه دمشق، چهار نفر در حمص و سه نفر دیگر در دیر الزور در شرق این کشور کشته شده اند.

سازمان ملل متحد می گوید از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه در ماه مارس امسال، بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده اند.

روسیه که از اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل و دارای حق وتو است، تا کنون از حمایت از قطعنامه ای که به تحریم های تسلیحاتی سوریه منجر شود، خودداری کرده است. این کشور همچنین از توقیف اموال و دارایی های این کشور نیز حمایت نمی کند.

آقای لاوروف گفته است روسیه با تحریم های یک جانبه مخالف است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوشنبه، آقای لاوروف که برای شرکت در نشست کشورهای شوروی سابق به تاجیکستان سفر کرده، در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت که چنین اقداماتی به تلاش های مشترک در قبال هر بحرانی آسیب می رساند.

تحریم صادرات نفتی سوریه که روز جمعه اعلام شد قرار است بلافاصله به اجرا در آید. البته ایتالیا برای مدت کوتاهی از این امر مستثنی شده است.

یک مقام دولت بریتانیا گفت این تحریم ها به منظور افزایش فشار بر حکومت سوریه به دلیل سرکوب تظاهرکنندگان ضد دولتی است.

اتحادیه اروپا همچنین چهار مقام سوری دیگر را به فهرست تحریم های خود افزود که طبق آن اموال این افراد توقیف و آنها حق سفر به کشورهای عضو این اتحادیه را نخواهند داشت.

آمریکا پیشتر واردات نفت سوریه را ممنوع کرده بود. این کشور با محکوم کردن سرکوب معترضان از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه خواسته کناره گیری کند.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه هم گفته است که کشورش تماس های خود با مخالفان دولت سوریه را گسترش خواهد داد.

جامعه جهانی فشار بر دولت سوریه را برای توقف سرکوب ها تشدید کرده و برخی کشورها گفته اند که بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور باید کناره گیری کند.

دولت سوریه برای فرو نشاندن ناآرامی ها، امتیازاتی به معترضان داده اما این امتیازات تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

مطالب مرتبط