روسیه با مقام‌های جدید لیبی در مورد قراردادهای نفتی مذاکره می‌کند

یک پالایشگاه نفت در لیبی حق نشر عکس Getty
Image caption روسیه می‌گوید که مقام‌های جدید لیبی خواهان گفت‌و‌گو در مورد وضعیت قراردادهای جاری نفتی هستند

روسیه تنها چند روز پس از آنکه مقام های جدید لیبی را به رسمیت شناخت، از تعدادی از آنها برای سفر به مسکو دعوت کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه گفت که هیئت های دو طرف در مورد وضعیت آینده قراردادهای انرژی که با سرهنگ معمر قذافی امضا شده، تصمیم گیری خواهند کرد.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که رهبران شورای ملی انتقالی خواهان انجام این گفت و گوها شده اند.

این رهبران می گویند که قصد دارند از محل استقرار خود در بنغازی عازم طرابلس شوند.

مصطفی عبدالجلیل، رهبر شورای ملی انتقالی لیبی به هوادارانش گفت که این شورا طی هفته آینده به طرابلس منتقل خواهد شد.

مقامات جدید لیبی در تلاش برای بازگرداندن زندگی عادی به پایتخت، از مردان مسلح مخالف سرهنگ قذافی که در خیابان های طرابلس به گشت زنی مشغولند، خواسته اند به خانه هایشان بروند.

در دیگر مناطق لیبی، افراد وفادار به معمر قذافی همچنان به نبرد ادامه می دهند. این افراد هنوز کنترل شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی و شهرهای کوچک‌تری چون بنی ولید و صبحا را در دست دارند.

نیروهای مخالف معمر قذافی آرام آرام در حال پیشروی به سوی شهر سرت هستند. این نیروهای تا روز ۱۰ سپتامبر به افراد وفادار به قذافی فرصت داده اند که تسلیم شوند.

نیروهای وفادار به رژیم سابق، هفته گذشته در تهاجمی که با حملات هوایی ناتو هماهنگ شده بود، مجبور به ترک پایتخت شدند.

از آن زمان شورای ملی انتقالی لیبی موفق به جلب حمایت جامعه بین المللی شده و قدرت های غربی موافقت کرده اند که چند میلیارد دلار از دارایی های لیبی را که در زمان حکومت سرهنگ قذافی مسدود شده بود، آزاد کنند.

روز جمعه، دوم سپتامبر (۱۱ شهریور) مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی بعد از ملاقات با رهبران جهان در اجلاس پاریس به بنغازی برگشت.

نشست بین المللی "دوستان لیبی" برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پاریس تشکیل شد.

در این اجلاس، آقای عبدالجلیل در سخنانی وعده داد که طی هجده ماه آینده، با تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد با شرکت تمامی احزاب و گروه های سیاسی، یک دولت دموکراتیک زمام امور لیبی را در دست خواهد گرفت.

مطالب مرتبط