ترکیه اسرائیل را به دیوان بین المللی دادگستری می برد

احمد داود اوغلو حق نشر عکس AP
Image caption ترکیه می گوید روند قانونی برای طرح این اختلاف در دیوان بین المللی دادگستری این هفته آغاز خواهد شد

ترکیه با رد یافته های گزارش سازمان ملل متحد گفته است که ماجرای محاصره دریایی غزه و حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی امدادرسانی را در دیوان بین المللی دادگستری مطرح می کند.

در جریان این حادثه 9 شهروند ترکیه کشته شدند.

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است گزارش سازمان ملل متحد که محاصره دریایی غزه را قانونی دانسته بود، غیرقابل پذیرش است.

این اظهارات یک روز پس از آن مطرح می شود که آنکارا سفیر اسرائیل را اخراج کرد و همکاری های نظامی خود با تل آویو را به حال تعلیق در آورد.

آقای داود اوغلو گفته است که گزارش سازمان ملل متحد که توسط جفری پالمر، نخست وزیر پیشین نیوزیلند و آلوارو اوریبه، رئیس جمهور پیشین کلمبیا، تهیه شده به تایید سازمان ملل نرسیده است و بنابراین التزام قانونی ندارد.

وی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه گفت تصمیمات دیوان بین المللی دادگستری لازم الاجراست و آنکارا خواهان تحقیق این موضوع توسط این دیوان است.

وزیر خارجه ترکیه گفت که روند قانونی برای طرح این اختلاف در دیوان بین المللی دادگستری این هفته آغاز خواهد شد.

این دیوان یکی از سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد و در لاهه مستقر است و برای حل اختلاف بین دولتها ایجاد شده است.

روز ۳۱ مه سال ۲۰۱۰ کماندوهای اسرائیلی به یک کاروان دریایی متشکل از شش کشتی حامل فعالانی که حصر زمینی و دریایی نوار غزه را غیرقانونی می دانستند حمله کردند.

در این عملیات، ۹ تن از سرنشینان کشتی جان خود را از دست دادند که هشت تن از آنان شهروندان ترکیه بودند و یکی از آنان تابعیت دوگانه آمریکا و ترکیه را داشت.

'روابط قدیمی'

ترکیه از اسرائیل خواسته است بابت این حمله پوزش بخواهد ولی اسرائیل این درخواست را نپذیرفته است.

گزارش نهایی هیات تحقیق سازمان ملل متحد در مورد حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی امدادی عازم غزه نتیجه گرفته است که اسرائیل در آن واقعه "بیش از اندازه شدید" عمل کرده است.

با این حال در این گزارش، محاصره دریایی غزه توسط اسرائیل، قانونی دانسته شده است.

دنی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل گفته است که دلیلی برای عذرخواهی از ترکیه وجود ندارد و تل آویو تمام تلاش خود را بکار گرفت تا بحرانی در روابطش با آنکارا بوجود نیاید.

او به تلویزیون اسرائیل گفت که ترکیه خواهان مصالحه نیست و به تشدید تنش ها ادامه می دهد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار امیدواری کرده است که ترکیه و اسرائیل راهی برای بهبود "روابط قدیمی" خود پیدا کنند.

مطالب مرتبط