دومینیک استراوس کان به فرانسه برگشت

حق نشر عکس AFP
Image caption دومینیک استراوس کان و همسرش روز سوم سپتامبر به فرودگاه جان اف کندی نیویورک رفتند و راهی پاریس شدند

دومینیک استراوس کان، رئیس سابق صندوق بین‌المللی پول صبح روز یکشنبه، چهارم سپتامبر، وارد پاریس، پایتخت فرانسه شده است.

آقای استراوس کان، آن سینکلیر، همسرش و دخترشان، عصر روز شنبه (سوم سپتامبر)، خانه اجاره‌ای خود را در نیویورک ترک کرده و به فرودگاه جان‌اف کندی نیویورک رفته بودند.

براساس گزارش‌ها، آقای استراوس کان و همسرش در فرودگاه پاریس با تعداد قابل توجهی از خبرنگاران و عکاسان روبه‌رو شده‌اند، ولی بدون هیچ اظهارنظری و با لبخند از فرودگاه خارج و سوار خودرویی شده‌اند که منتظرشان بود.

آقای استراوس کان که پیش از این، یکی از مدعیان احتمالی ریاست جمهوری فرانسه به شمار می‌رفت، از ماه می (بیش از سه ماه پیش) که در ارتباط با اتهامات مربوط به تعرض جنسی به خدمتکار یک هتل، بازداشت شد، در آمریکا به سر می‌برد.

او چند روز بعد از بازداشت در آمریکا، از ریاست صندوق بین‌المللی پول استعفا داد.

ماه گذشته، یک قاضی دادگاه در شهر نیویورک تمام اتهام‌های مطرح علیه او از جمله تعرض جنسی به خدمتکار زن یک هتل را لغو کرد.

گزارش شده است که گذرنامه آقای استراوس کان هفته گذشته به او برگردانده شده است.

او که ۶۲ سال دارد، تمام اتهامات را رد می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، پرونده شکایت مدنی نفیساتو دیالو، خدمتکار هتل سوفیتل در منهتن نیویورک و شاکی این پرونده، علیه آقای استراوس کان همچنان در جریان خواهد بود.

دومین ادعا

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای استراوس کان و همسرش روز شنبه، سوم سپتامبر، در پایانه شرکت هواپیمایی ایرفرانس دیده شدند.

دومینیک استراوس کان در ماه می گذشته و زمانی بازداشت شد که سوار یک هواپیما به مقصد پاریس شده بود. او یک هفته در زندان به سر برد و ۶ هفته هم تحت بازداشت خانگی بود.

دادستانی نیویورک اواخر ماه میلادی گذشته خواهان لغو اتهامات مطرح‌شده علیه آقای استراوس کان شده بود.

تردید درباره صحت اتهامات خانم دیالو، شاکی پرونده، دلیل این درخواست دادستان‌ها اعلام شده است.

در جریان رسیدگی به این پرونده، آزمایش دی‌ان‌ای نشان داد که بین دو طرف (متهم و شاکی) "برخوردی جنسی" در اتاقی در هتل سوفیتل در ماه می رخ داده است، ولی وکلای آقای استراوس کان تاکید کردند که این برخورد، بر اساس رضایت دو طرف بوده است. دادستان این پرونده نتوانست مشخص کند که در این رابطه از زور استفاده شده است یا نه.

در عین حال، آقای استراوس کان در فرانسه با اتهام مشابه دیگری روبه‌رو است. تریستان بانو، رمان‌نویس فرانسوی، او را به تلاش برای تجاوز جنسی در جریان یک گفت‌وگو در سال ۲۰۰۲ میلادی متهم کرده است.

خانم بانو این اتهامات را بعد از تشکیل پرونده علیه آقای استراوس کان در آمریکا، مطرح کرد و گفت که قبلا نگران بوده است که کسی حرف‌هایش را باور نکند.

دومینیک استراوس کان پیش از این به عنوان نامزد اصلی احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه برای رقابت با نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال میلادی آینده فرانسه مطرح بود.

کریستین فریزر، خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس می‌گوید که با توجه به شرایطی که در ماه‌های گذشته به وجود آمده است، احتمال خیلی کمی وجود دارد که آقای استراوس کان در رقابت‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شرکت کند، هرچند می‌توان انتظار داشت که در صورت پیروزی حزب سوسیالیست فرانسه در این انتخابات، او به عنوان یکی از اعضای هیات دولت فرانسه مشغول به کار شود.

مطالب مرتبط