شهر بنی ولید، از پایگاه‌های سرهنگ قذافی به محاصره در آمد

مخالفان در لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان هشدار داده اند که نیروهای سرهنگ قذافی تسلیم شوند و در غیر اینصورت مورد حمله نظامی قرار می‌ گیرند

نیروهای نظامی وفادار به دولت موقت لیبی در چند کیلومتری شهر بنی‌ولید، یکی از چند پایگاه باقی‌مانده معمر قذافی، رهبر فراری لیبی هستند.

مخالفان هشدار داده اند که نیروهای سرهنگ قذافی تسلیم شوند و در غیر اینصورت مورد حمله نظامی قرار می‌ گیرند.

در همین حال گزارش شده است که مخالفان می‌گویند مذاکرات با حامیان قذافی شکست خورده است.

مخالفان سرهنگ قذافی با خودروهایی مجهز به سلاح‌هایی سنگین، از سه جهت به سمت بنی‌ولید به راه افتاده‌اند و این شهر با به محاصره خود در آورده اند.

بنی ولید، در جنوب شرقی لیبی یکی از چند شهر معدود در این کشور است که هواداران معمر قذافی در آنجا حضور دارند.

شهر بنی‌ولید در منطقه‌ای بیابانی قرار دارد و در ماه گذشته هم شایعه شده بود که دو نفر از پسران سرهنگ قذافی از جنوب طرابلس گریخته و به سمت بنی‌ولید رفته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اعضای خانواده قذافی ممکن است همچنان در این شهر حضور داشته باشند.

برخی از مخالفان گفتند که مذاکراتی در جریان است تا هواداران سرهنگ قذافی خود را تسلیم کنند.

روز شنبه، ۱۳ سپتامبر، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که رهبری دولت موقت این کشور را به عهده دارد، گفت که نیروهایشان شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی و نیز شهرهای جفرة و سبها را هم محاصره کرده‌اند.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این شهرها ارائه خواهد شد، ولی آنها یک هفته برای تسلیم شدن مهلت دارند تا مانع از بروز خونریزی‌های بیشتر شوند.

همچنین به نقل از نیروهای مخالف سرهنگ قذافی در بنغازی اعلام شده است که خمیس قذافی یکی از پسران معمر قذافی در نزدیکی طرابلس کشته و در نزدیکی بن ولید به خاک سپرده شده است.

خمیس قذافی فرماندهی یک تیپ نیروهای ویژه موسوم به تیپ خمیس را به عهده داشت.

تاخیر در انتقال به طرابلس

پیش از این، عبدالرزاق ندوری، یکی از فرماندهان نیروهای نظامی مخالف سرهنگ قذافی، گفته بود که ساکنان بنی ولید تا ساعت ۸ صبح روز یکشنبه مهلت دارند تا تسلیم شوند، در غیر اینصورت با واکنشی نظامی روبه‌رو می‌شوند.

در عین حال، شورای ملی انتقالی لیبی در ادامه اقداماتش برای بازسازی و به منظور محافظت از طرابلس، شورایی تحت عنوان شورای عالی امنیت تشکیل داده است.

اعضای شورای ملی انتقالی لیبی همچنین اعلام کرده اند که هیات مرکزی این شورا تا هفته آینده از بنغازی به طرابلس منتقل نخواهد شد. آقای عبدالجلیل، رئیس این شورا هم آخرین عضو شورای ملی انتقالی خواهد بود که به طرابلس می‌رود.

کوین کونلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که اعلام این موضوع، می‌تواند نگرانی‌ها را از وجود خلاء قدرت در پایتخت لیبی را بیشتر کند.

یان مارتین، مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد هم روز شنبه، ۱۳ سپتامبر، وارد طرابلس، پایتخت لیبی شد تا درباره فعالیت‌های بین‌المللی برای توسعه و بازسازی لیبی را با مقامات لیبیایی مذاکره کند.

مطالب مرتبط