دیوید کامرون: در مورد همکاری سازمان اطلاعات با حکومت قذافی تحقیق شود

عبدالحکیم بلهاج حق نشر عکس none
Image caption عبدالحکیم بلحاج قبلا متهم به انجام اقدامات تروریستی بود اما در حال حاضر فرماندهی نیروهای نظامی مخالفان در پایتخت لیبی را به عهده دارد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت ادعاهای مربوط به دخالت سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا در استرداد چند زندانی متهم به اقدامات تروریستی باید توسط یک کمیته تحقیق مستقل، بررسی شود.

اسناد و مدارکی که اخیرا در یک ساختمان دولتی در طرابلس پیدا شد، حاکی از همکاری‌های نزدیک میان حکومت سرهنگ معمر قذافی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی بود.

یک رهبر مخالفان سرهنگ قذافی گفته است که خواهان عذرخواهی بریتانیا و آمریکا برای انتقال او به لیبی در سال ۲۰۰۴ است.

عبدالحکیم بلحاج گفت او در عملیات مشترک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و ام آی سیکس، پس از بازداشت در بانکوک تایلند به لیبی منتقل و در آنجا زندانی شد و مورد شکنجه قرار گرفت.

او در آن زمان متهم به انجام اقدامات تروریستی بود اما در حال حاضر فرماندهی نیروهای نظامی مخالفان در پایتخت لیبی را به عهده دارد.

به نظر می رسد این اظهارات تائیدی باشد بر اسنادی که توسط دیدبان حقوق بشر در ساختمان دولتی متروکی در طرابلس پیدا شد.

اسناد مربوط به آقای بلحاج توسط جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی مشاهده شده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفته است که سیاست دولت همواره بر این بوده که در مورد مسایل اطلاعاتی اظهار نظر نکند.

آقای بلحاج به بی بی سی گفته است که آنچه بر او و خانواده‌اش گذشته، غیر قانونی بوده و او لایق عذرخواهی است."

او گفته است که ماموران ام آی سیکس و سیا، شاهد شکنجه او نبودند اما پس از شکنجه با او مصاحبه کردند.

تحقیق در بریتانیا

کمیته تحقیقی که از مدتها پیش در مورد شراکت بریتانیا در شکنجه مظنونان اقدامات تروریستی تشکیل شده بود، گفته است که ادعاهای جدید مربوط به روابط نزدیک میان سازمان اطلاعاتی بریتانیا و نیروهای امنیتی سرهنگ قذافی را مورد مطالعه قرار می دهد.

در تحقیقات جدید، اسناد به دست آمده توسط دیدبان حقوق بشر بررسی خواهند شد.

حق نشر عکس AP
Image caption دیدبان حقوق بشر در ساختمان دولتی متروکی در طرابلس به اسناد همکاری سازمان‌های اطلاعاتی غربی با حکومت قذافی دست یافت

دیدبان حقوق بشر می گوید این مدارک، ارتباطات میان سازمان اطلاعات لیبی و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا (آم آی سیکس) و دیگر سازمان های اطلاعاتی غربی با حکومت سرهنگ قذافی را نشان می دهد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در اولین واکنش خود، با کم اهمیت جلوه دادن این موضوع گفت که این مساله به دولت قبلی باز می گردد و بریتانیا در حال جاضر توجه خود را به روی آینده این کشور متمرکز کرده است.

این در حالی است که جک استراو، وزیر خارجه پیشین بریتانیا گفته است از چنین موضوعی در مورد لیبی خبر نداشته است.

مطالب مرتبط