انتشار پیام صوتی منسوب به دادستان شهر حماة سوریه

تانک‌های ارتش سوریه در حماة-آرشیو حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر حماة طی ماه‌های اخیر شاهد تظاهرات بزرگ ضد دولتی بوده و نیروهای امنیتی با خشونت تلاش کرده‌اند این تظاهرات را سرکوب کنند

عدنان بکور، دادستان شهر حماة در سوریه در یک پیام صوتی گفته است که از حمله نیروهای امنیتی این کشور جان سالم به در برده است.

فعالان سیاسی و حقوق بشر مخالف دولت سوریه می‌گویند آقای بکور به جبهه مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پیوسته اما منابع دولتی سوریه این مساله را رد کرده و می گویند آقای بکور کماکان به حکومت سوریه وفادار است.

در یک پیام صوتی که در اینترنت منتشر شده، صدایی که فعالان سوری می گویند متعلق به عدنان بکور است، می گوید نیروهای امنیتی روز شنبه رد او را گرفتند و چهار محافظ او را کشتند. او توانسته از این رویارویی جان سالم بدر برد و تنها جراحت اندکی برداشته است.

رسانه‌های دولتی سوریه تصویری دیگری از وضعیت عدنان بکور را ترسیم کرده اند. آنها می گویند دادستان شهر حماة که طی ماه‌های اخیر شاهد تظاهرات بزرگ ضد دولتی بوده، توسط مخالفان ربوده شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید نیروهای سوری امروز در روستاهای مرزی با ترکیه به جستجوی خانه به خانه برای یافتن آقای بکور دست زده اند.

فعالان سوری می گویند آقای بکور در اعتراض به سرکوب تظاهرات ضد دولتی به مخالفان پیوسته است.

شورای هماهنگی محلی، از گروه های مخالف دولت سوریه می گوید سربازان و نیروهای امنیتی به دنبال اطلاعاتی در مورد آقای بکور هستند.

خبرگزاری رویترز هم می‌گوید نیروهای امنیتی دست به عملیاتی در روستاهای هم مرز با ترکیه زده‌اند که هدف آن جلوگیری از فرار مردم به سوی خاک ترکیه است.

این خبرگزاری به نقل از مخالفان می گوید یک نفر به دلیل شلیک این نیروها کشته شده است.

سازمان ملل می گوید از ابتدای ناآرامی ها در سوریه در اواسط ماه مارس، بیش از ۲۲۰۰ نفر کشته شده اند.

سوریه ناآرامی‌های این کشور را متوجه گروه های مسلحی می داند که از خارج از این کشور حمایت می شوند.

دولت سوریه برای فرو نشاندن ناآرامی ها، امتیازاتی به معترضان داده اما این امتیازات تاثیری در پایان بخشیدن به تظاهرات اعتراضی نداشته است.

بسیاری از معترضان اکنون خواهان سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور جمهور سوریه هستند.

مطالب مرتبط