مخالفان به نیروهای وفادار قذافی مهلت بیشتری دادند

نیروهای مخالف قذافی حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای مخالف قذافی شهر بنی ولید را به محاصره در آورده اند

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی می‌گوید به نیروهای طرفدار معمر قذافی در شهر بنی ولید در جنوب طرابلس مهلت بیشتری برای تسلیم شدن داده شده است.

پیش از این گفته شده بود که نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی آماده حمله به شهر بنی ولید هستند.

گزارش‌ها حاکی از این بود که مذاکرات دو طرف برای قانع کردن طرفداران مسلح قذافی به تسلیم با شکست مواجه شده است و نیروهای شورای ملی انتقالی راه دیگری جز توسل به عملیات نظامی ندارند.

اما آقای عبدالجلیل اینک می گوید دو پسر سرهنگ قذافی که مانع از تسلیم شدن شهر بودند، منطقه را ترک کرده اند و ادامه مذاکرات می تواند به موفقیت منجر شود.

بامداد دوشنبه، ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر)، به نقل از منابع وابسته به نیروهای نظامی شورای ملی انتقالی لیبی گزارش شد که این نیروها خود را برای حمله به شهر بنی ولید، محل تمرکز گروهی از نیروهای طرفدار معمر قذافی، آماده می کنند.

شهر بنی ولید یکی از آخرین پناهگاه های نیروهای وابسته به معمر قذافی است و حتی برخی گزارش ها، از حضور وی و چند تن از پسرانش در این شهر حکایت داشته است هر چند این گزارش های تایید نشده است.

خبرنگار بی بی سی در منطقه گفته است که صدها تن از نفرات مسلح شورای ملی انتقالی همراه با تجهیزات بنی ولید را در محاصره دارند و بعید نیست که عملیات نظامی علیه این شهر آغاز شده باشد.

بنی ولید در مسیر منتهی به طرابلس، پایتخت لیبی، از طریق بیابان های جنوبی این شهر واقع شده است.

پیشتر، یکی از شرکت کنندگان در مذاکرات برای تسلیم طرفداران معمر قذافی در بنی ولید به بی بی سی گفته بود که شورای ملی انتقالی نگران آن است که این افراد در صدد برآیند از ساکنان غیرنظامی بنی ولید به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

به گفته او هواداران سرهنگ قذافی ورود نیروهای مخالف به این شهر را به خلع سلاح آنها مشروط کرده بودند که برای این نیروها قابل قبول نبوده است.

حق نشر عکس a
Image caption شورای ملی انتقالی کشته شدن خمیس قذافی را تایید کرده است

بنی ولید یکی از چهار شهر لیبی است که همچنان در اختیار هواداران معمر قذافی قرار دارد.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که نیروهای این شورا شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی و همچنین شهرهای جفره و سبها را هم محاصره کرده‌اند.

رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که کمک‌های بشردوستانه در اختیار ساکنان این شهرها قرار می گیرد، ولی آنها یک هفته برای تسلیم شدن مهلت دارند.

مصطفی عبدالجلیل افزوده است که شورای ملی انتقالی ترجیح می دهد مخالفان مسلح قذافی خود را تسلیم کنند تا از خونریزی بیشتر جلوگیری شود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اعضای خانواده قذافی ممکن است همچنان در این شهرها حضور داشته باشند.

شورای ملی انتقالی لیبی همچنین خبر کشته شدن خمیس قذافی، پسر معمر قذافی و از فرماندهان نظامی او را تایید کرده و گفته است که او در درگیری مسلحانه در نزدیکی طرابلس کشته و در نزدیکی بنی ولید دفن شده است.

گزارش های دیگر حاکی از آن است که، محمد، پسر عبدالله السنوسی، رئیس سازمان اطلاعات حکومت معمر قذافی نیز کشته شده است.

خبر مرگ خمیس قذافی، فرمانده بیست و هشت ساله یک تیپ از نیروهای زبده ارتش لیبی، پیش از این نیز دو بار منتشر شده بود

مطالب مرتبط