شکست مذاکرات برای تسلیم شهر بنی ولید به مخالفان قذافی

مخالفان در لیبی
Image caption هواداران سرهنگ قذافی با تسلیم خود موافقت نکرده اند

نیروهای نظامی دولت موقت لیبی که هواداران سرهنگ قذافی را در شهر بیابانی بنی ولید محاصره کرده اند، می گویند مذاکرات برای تسلیم این شهر شکست خورده است.

یکی از مذاکره کنندگان به بی بی سی گفت شورای ملی انتقالی نگران تبدیل ساکنان غیرنظامی بنی ولید به سپر انسانی است.

به گفته او هواداران سرهنگ قذافی ورود مخالفان به این شهر را به خلع سلاح آنها مشروط کرده اند.

دولت موقت لیبی همچنین خبر کشته شدن خمیس قذافی، پسر معمر قذافی و از فرماندهان نظامی او را تایید کرده است.

شورای ملی انتقالی اعلام کرد خمیس قذافی در درگیری مسلحانه در نزدیکی طرابلس کشته شده و در نزدیکی بنی ولید دفن شده است.

بر این اساس، محمد، پسر عبدالله السنوسی، رئیس سازمان جاسوسی سرهنگ قذافی نیز کشته شده است.

خبر مرگ خمیس قذافی پیش از این نیز دو بار منتشر شده بود. او فرماندهی یک تیپ نیروهای ویژه موسوم به تیپ خمیس را به عهده داشت.

بنی ولید، در جنوب شرقی لیبی یکی از ۴ شهر در لیبی است که همچنان در اختیار هواداران معمر قذافی است.

رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که رهبری دولت موقت این کشور را به عهده دارد، گفت که نیروهایشان شهر سرت، زادگاه سرهنگ قذافی و همچنین شهرهای جفره و سبها را هم محاصره کرده‌اند.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این شهرها ارائه خواهد شد، ولی آنها یک هفته برای تسلیم شدن مهلت دارند تا مانع از بروز خونریزی‌های بیشتر شوند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اعضای خانواده قذافی ممکن است همچنان در این شهرها حضور داشته باشند.

تاخیر در انتقال به طرابلس

پیش از این، عبدالرزاق ندوری، یکی از فرماندهان نیروهای نظامی مخالف سرهنگ قذافی، گفته بود که ساکنان بنی ولید تا ساعت ۸ صبح روز یکشنبه مهلت دارند تا تسلیم شوند، در غیر اینصورت با واکنشی نظامی روبه‌رو می‌شوند.

در عین حال، شورای ملی انتقالی لیبی در ادامه اقداماتش برای بازسازی و به منظور محافظت از طرابلس، شورایی تحت عنوان شورای عالی امنیت تشکیل داده است.

اعضای شورای ملی انتقالی لیبی همچنین اعلام کرده اند که هیات مرکزی این شورا تا هفته آینده از بنغازی به طرابلس منتقل نخواهد شد. آقای عبدالجلیل، رئیس این شورا هم آخرین عضو شورای ملی انتقالی خواهد بود که به طرابلس می‌رود.

کوین کانلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید که اعلام این موضوع، می‌تواند نگرانی‌ها را از وجود خلاء قدرت در پایتخت لیبی را بیشتر کند.

یان مارتین، مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد هم روز شنبه، ۱۳ سپتامبر، وارد طرابلس، پایتخت لیبی شد تا درباره فعالیت‌های بین‌المللی برای توسعه و بازسازی لیبی را با مقامات لیبیایی مذاکره کند.

مطالب مرتبط